Ani spolupráce s miliardářem Petrem Kellnerem a jeho společností PPF není podle Benýška, který před několika týdny nahradil ve vedení Bestsportu Aleše Hušáka, náhodná.

Pro média byl Benýšek, který je ve vedení dvou desítek společností, dlouho pan neznámý. Ovšem lidé, kteří navštěvují areál Běleckého Mlýna nedaleko Hluchova se s ním mohou běžně potkávat.

V médiích se toho o vás lidé mnoho nedozvědí, na internetu jsem toho o vás také moc nenašel. Působíte tak trochu tajemně, je to váš záměr?
Nemyslím si to. Záleží, jaké měřítko použijete. Pravidelně komunikujeme regionální akce, které pořádáme na Běleckém Mlýně. Z těch nejaktuálnějších věcí se lidé mohli dočíst například o koupi hotelu Na Hrázi v Telči,chystané stavbě rozhledny u Hluchova nebo o jezdeckém dni. Váš deník je dokonce mediálním partnerem některých akcí konaných na Běleckém Mlýně. V médiích se moje jméno objevilo rovněž v souvislosti se žalobou, kterou jsme podali na Regionální radu regionu soudržnosti Střední Morava s požadavkem, aby rada musela zpřístupnit podle zákona o svobodném přístupu k informacím projekty, které získaly dotace. Tajemně rozhodně nepůsobím, pokud byste přišel třeba na jezdecký den, který jsme nedávno pořádali, nebyl problém mě vidět, dokonce v sedle. Nemyslím si, že kdo není vidět v novinách, působí tajemně.

Na webu je váš profil s obrázkem siluety „neznámého“ muže. Nechcete zveřejňovat vaši podobu nebo vás o to média nežádají?
Nepotřebuji být viděn v novinách za každých okolností. Zejména mi bylo jasné ze struktury otázek, jakým směrem a k jakému účelu je profil sestavován. Mým záměrem a zájmem je v klidu podnikat a pokud možno zvyšovat hodnotu firem ve skupině OIN. V tom se jistě neliším od jiných podnikatelů v České republice, kteří také nejsou vidět v novinách a řídí úspěšný byznys. Nejsem politik, nepotřebuji měřit svoji úspěšnost podle počtu uveřejněných fotografií a článků.

V jakých oblastech vlastně podnikáte? Pokud vím, je ten rozsah poměrně široký. Od Běleckého Mlýna přes média a nově třeba po Bestsport, který provozuje pražskou O2 arénu.
Firmy ve skupině OIN se věnují podnikání ve finančních službách, zemědělství a správě realit. Mám oprávnění vést dražby a konkursy a jsem rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Podařilo se nám postavit na nohy Krátký film Praha, nyní se snažíme posunou dál i projekt regionálního zpravodajství Media 4You. Platí ale zásada, že všechny aktivity musí být postaveny reálně, tedy aby na sebe vydělaly. Ve společnosti Bestsport působím v pozici krizového manažera, takže to je jiná role, než vlastnická.

Rozhledna na Běláku

S jakým cílem jste vstupoval do projektu Běleckého Mlýna?
Je to místo, které mě oslovilo dávno předtím, než jsem měl možnost ho koupit. Je to v podstatě splnění mého snu, který je ale dnes zajímavým podnikatelským záměrem. Rád konstatuji, že se podnikání na Běleckém Mlýně rozvíjí a splácí vložené prostředky.

Jaké jsou vaše další plány s Běleckým Mlýnem?
Pokud se na koupi a provoz Běleckého Mlýna díváte jako na podnikatelský záměr, pak je jasné, že musíte přicházet stále s něčím novým, protože konkurence nespí. Naším zájmem je přitáhnout na toto krásné místo lidi a ukázat jim, že zde mohou trávit čas podle toho, jak chtějí. A tomu musí odpovídat i naše nabídka. Pravidelně pořádáme hudební festivaly, tematicky zaměřené víkendové akce. V areálu je zoo koutek, rybníky, je zde možnost ustájit koně nebo se na koni projet, protože v místní části Zámeček provozujeme jezdecký areál. Vybudovali jsme také pálenici, v blízkosti Běleckého Mlýna je zřízená obora s chovem jelena Dybowského, ve výstavbě jsou naučné stezky a připravuje se stavba devatenácti metrové rozhledny, která bude zmenšenou kopií původní rozhledny z Velkého Kosíře. Plánujeme také dále rozšířit ubytovací kapacity.

Hrobník? S tím zásadně nesouhlasím

Působil jste v Přerovských strojírnách, Českomoravské družstevní spořitelně nebo jste vstoupil do nezdařilého projektu PPF s periodikem Naše adresa. Vždy se ale jednalo o jakousi konečnou fázi těchto subjektů. V jednom z komentářů u článku, který se týkal zmíněných společností, vás označili za hrobníka. Co si myslíte o tomto označení?
S tímto označením kategoricky nesouhlasím. Angažmá v Přerovských strojírnách nelze srovnávat s koupí Naší adresy. Jde o úplně jiné projekty v jiné fázi. Na koupi firmy v jakékoliv její fázi přece můžete pohlížet i jako na obchodní příležitost. A označení hrobník je směšné. Pokud bych byl hrobník, tak třeba Krátký film Praha už neexistuje. Kupoval jsem ho za necelé dva miliony korun v okamžiku, kdy měl zápornou hodnotu a jako u jedné z mála firem v České republice se u něho podařilo dosáhnout vyrovnání s věřiteli a dnes funguje. Samozřejmě ve velikosti, která odpovídá jeho postavení na trhu. A bylo to proto, že jsem věřil v jeho potenciál, že má šanci uspět. Napsat o někom, že je hrobník, je podstatně jednodušší, než napsat, že trpělivě pracuje. Takže soudy a útoky médií beru tak, jak přijdou a jaké jsou. Snažím se proti nim bojovat, když to ohrožuje obchodní vazby, ale česká legislativa je téměř neúčinná.

Jak jste se vůbec k možnosti odkoupení Krátkého filmu Praha dostal?
Byla to okamžitá příležitost na trhu. Ale samozřejmě v tom byla i jistá nostalgie, protože na animovaných filmech například z produkce studia Bratři v triku jsem vyrůstal.

Vznikají dnes ve společnosti ještě nějaké filmy?
Samozřejmě, dělají se dokumenty. Před krizí se točila hromada filmů, podíleli jsme se třeba na Fimfárech či filmu Na půdě. Točili jsme seriály pro Japonsko i Spojené státy. Krize se oboru dotkla, ale firma vydělává, jinak bych to nedělal.

Kolik zaměstnává Krátký film lidí?
Struktura se hodně změnila, jde o soukromou firmu. Pokud měl za socialismu Krátký film zhruba šest tisíc zaměstnanců, tak dnes je jich deset.

Krátký film Praha má sídlo možná trochu paradoxně v Olomouci. Jediným akcionářem společnosti s několikamili­onovým kapitálem je Krátký film produkční, jehož jste jednatelem, s kapitálem necelého milionu. Proč tak známou organizaci vlastní na první pohled mnohem slabší společnost?
Sídlo v Olomouci není paradox, protože podle zákona musí společnost sídlit tam, kde je vlastník. To že menší či slabší firma vlastní větší je docela běžné a nevidím na tom nic zvláštního. Dlouho ta menší byla v lepší finanční kondici. Se známostí firmy to přece nemá nic společného. Kdybych si chtěl rýpnout, tak Slavia Praha je hodně známá značka a dlouho se nevědělo, kdo ji vlastní. V případě Krátkého filmu Praha je vlastnická struktura jasná.

Kellner mne na pivo nezve

S Kellnerovou společností PPF je spojena i vaše nová pozice v čele Bestsportu. Jak jste se k tomu dostal?
Oslovil mě Sokol, který mě nominoval do představenstva Bestsportu. Myslím si, že je to proto, že dlouhodobě úspěšně podnikám, rozvíjím svůj soukromý byznys a umím řídit firmy v krizi. Jako krizový manažer mám dvacetiletou praxi a takových lidí zase tolik není.

Co vlastně vaše nová funkce i s ohledem na problémy Sazky obnáší?
Krizové řízení. Věřitelé rozhodli, že předloží návrh reorganizace, tedy jak vyřeší úpadek společnosti. Mají na to podle zákona lhůtu sto dvacet dní, která běží od schůze věřitelů konané koncem června. Mým úkolem je optimalizovat chod společnosti v těchto těžkých časech. Sledovat náklady a výnosy, kontrolovat obchodní případy, narovnávat obchodní vazby, zajistit, aby se v aréně konalo dost akcí. A pak provést plán věřitelů na reorganizaci.

Můžete nějakým způsobem ovlivnit využití do nedávné doby neznámých prostor O2 areny?
Pokud máte na mysli VIP prostory označované jako Hušákovy, tak jsou nedílnou součástí arény a mohou sloužit jako reprezentativní prostory, například pro obchodní jednání.

Richard Benýšek. Foto: DENÍK/Michal Bílek

Je podle vás hala schopná si na sebe vydělat, jak to chcete po svých společnostech?
Je schopná se uživit, to je zřejmé. Jinak bychom to nedělali. Problémem jsou obrovské závazky. Cílové číslo je zisk sto milionů před odpisy, které jsou vysoké. Nějaké věci se ale musí změnit. Bylo tu zaměstnáno sedmdesát osm lidí, to jsme snížili o pětinu, cílový stav je polovina. Musí se také zvýšit počet akcí. Loni jich tady bylo šedesát osm, v červenci a srpnu byly prázdniny, takže vycházely téměř dvě akce na týden. Chceme hodně podpořit i firemní mítinky. Jsou firmy, které svolávají tisíce lidí, na to je hala ideální, navíc má výbornou dostupnost.

Vypadá to, že spolupráce s miliardářem Petrem Kellnerem už není náhodná. Je to tak?
Náhoda to není, ale pokud si myslíte, že mne zve na pivo, tak to tak rozhodně není .

Na olomoucké adrese, kde sídlí vaše společnost OIN, sídlí i několik dalších společností, které s OIN souvisí. Třeba v případě Kappa, Gama, Alfa nebo Delta to vypadá, že chcete dát dohromady řeckou abecedu. Některé společnosti mají i společné datum vzniku. S jakým záměrem tyto společnosti vznikly?
Označení řeckými písmeny znamená sounáležitost se skupinou OIN. A každá z těch firem je nositelkou podnikatelské aktivity. Některým název zůstane, některé následně přejmenujeme, aby z obchodního jména bylo zjevné podnikatelské zaměření.

Richard Benýšek

Richard Benýšek má 44 roků.

Je absolventem Vysoké školy zemědělské v Brně.

V ekonomických pozicích působil ve společnostech Vojenské lázeňské a rekreační zařízení, Lachema, Dopravní stavby holding (nyní Skanska) v Olomouci. Odtud přešel jako finanční ředitel do společnosti Přerovské strojírny, kde se později stal generálním ředitelem.

Mimo jiné působil jako nucený správce Českomoravské družstevní spořitelny, je v seznamu konkursních správců.

Patří mezi rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře.

Chová českého teplokrevníka.

Je ženatý a má tři dcery.

eho bratr Ladislav Benýšek, hokejový obránce z Olomouce, hrál v NHL a má dvě zlaté medaile z mistrovství svě­ta.

Martin Laštůvka