Specialisté z Litovelského Pomoraví nyní o hrdibořičské rybníky, kterou jsou Národní přírodní památkou, pečují.

„K územnímu plánu Hrdibořic se teprve budeme vyjadřovat,“ konstatoval Petr Zifčák, krajinář a stavař Správy CHKO Litovelské Pomoraví.

V dokumentech připravených v rámci změny plánu Hrdiboříce uvažují o nových vodní plochách a výsadbách, které pomůžou proti erozi.

Zásahy přitom budou respektovat plochy chráněných území přírody a to zejména Národní přírodní památky Hrdibořické rybníky, která je součástí Natury 2000.

„Natura 2000 je soustava chráněných území, jejichž cílem je zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast, tedy endemické,“ vysvětlil Jiří Šafář, šéf olomouckého střediska Agentury ochrany přírody a krajiny.

Vykytuje se tam i Matizna bahenníKlikněte pro zvětšení. Porost s Matiznou bahenní. foto: Jan Vrbický.

Michal Krátký, hospodář Sagittaria, Sdružení pro ochranu přírody střední Moravy, popsal v čem jsou Hrdibořice ojedinělé.

„Jsou tam rozsáhlé slatinné louky se vzácnými druhy rostlin a živočichů obklopené rybníky, jež vznikly těžbou slatiny pro lázeňské účely,“ přiblížil.

Dodal, že lokalita je výjimečná výskytem vzácných květin Potočnice drobnolisté a Matizny bahenní. V rybnících pak vzplývají rdesty, lakušníky či stolístky. Na březích rostou lesíky s topoly, vrbami, olšemi a jasany.

„Tyto různorodé stanoviště využívá velké množství ptačích druhů, například bukáček malý, chřástal vodní, čírka modrá, nebo drobný moudivláček lužní, který si staví na koncích větví neobvyklá hnízda,“ poznamenal Krátký.