„Na hřbitově je nyní přes tři tisíce míst pro uložení uren, okolo sedmdesáti je jich zatím ještě volných,“ konstatoval správce městského hřbitova Jaroslav Vlček s tím, že kapacita narostla v souvislosti se zrušením bývalého dětského hřbitova. Zachovalé náhrobky dětských hrobů přestěhovala správa hřbitova do řad na severní a jižní straně.

Další možnosti pro uložení ostatků skýtají zhruba dvě tisícovky opuštěných hrobů a prostor vsypové loučky. Na té je dva a půl tisíce míst, obsazena je přitom sotva polovina.

„Díky šachovnicovému rozvržení prostoru loučky jsme schopni přesně najít místa jednotlivých vsypů. Podle čísla řady a sloupce můžeme odkrýt konkrétní místo,“ vysvětlil Jaroslav Vlček. Rodinní pozůstalí tak mohou pohřbít životní partnery vedle sebe. „Z Prostějova jsem se odstěhovala před více než třiceti lety. Teď žiji v jižních Čechách a na udržování hrobu bych neměla čas. Proto jsem oba rodiče nechala pohřbít na vsypové loučce a doma si čas od času zapálím svíčku a vzpomínám,“ uvedla dvaašedesátiletá paní Anna.