Zaparkovat u hřbitova je místní letitý problém.

"V případě, že jsou dva až tři pohřby v jednom dopoledni a navíc se jedná o známější osobnost, tak nemáte před hřbitovem kde zaparkovat. U boční zdi, kde jsou skleníky, je taky kapacita nedostatečná. Nejhorší je když prší, to pak máte boty z nezpevněné plochy celé od bahna," komentuje neutěšený stav například Petra Vojáčková.

Problém by mělo vyřešit nové parkoviště na místě stávající panelové cesty u severní zdi, přesněji na rohu Lidické ulice.

"Počítáme s tím, že by tam měla vzniknout dlážděná plocha i chodník. Napojení bude na stávající městskou komunikaci. Dojde i na osvětlení a stromovou výsadbu," sdělil náměstek prostějovského primátora Jiří Rozehnal s tím, že vysoutěžená cena činí 3,2 milionu korun.

Parkovací plocha bude mít 56 stání. Stavět by se mělo začít začátkem letošního července.

Vizualizace plochy Za místním nádražím nabízí několik variant využití.
Ráj bezdomovců v centru Prostějova zmizí, takto se může proměnit okolí

Ani dalších devadesát urnových míst v kolumbáriu ovšem nestačí.

"Zájem o urnová místa a umístění v kolumbáriích má v posledních deseti letech vzrůstající tendenci. V současnosti evidujeme 271 žádostí o místa v kolumbáriích. Je potřeba rozlišovat klasické hroby, místa urnová a v kolumbáriích. Právě kolumbária preferují žadatelé nejvíce," popsal první náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že v loňském roce vzniklo 63 nových úložných schránek a do září letošního roku přibude ještě dalších devadesát.

"Aktuálně probíhá čtvrtá etapa stavby, v níž bude vybudováno deset samostatných modulů kolumbária s jednotlivými schránkami. Vytvoří se o nový chodník a opraví se ohradní zeď hřbitova," doplnil náměstek Rozehnal.

Městkou pokladnu bude stát letošní etapa 3 147 541 korun.

Výstavba cyklostezky mezi paneláky na sídlišti Svobody je ve své polovině. 20.6. 2022
Cyklostezka přes sídliště Svobody už se rýsuje

Zbyla jen vsypová loučka

Důstojná místa pro pozůstalé jsou nedostatkovým zbožím.

"Nebudu vám vykládat, jak moc jsem se naštvala, když jsem potřebovala místo pro zemřelého manžela. Nezbylo nám nic jiného, než vsypová loučka," potvrdila nedostatky prostějovského hřbitova seniorka Marie.

Aktuálně disponuje prostějovský městský hřbitov 1982 urnovými místy, 933 místy v kolumbáriích a 10 343 hrobovými místy.