Lidé, kteří navštíví urnovou místnost na prostějovském městském hřbitově, jsou v šoku.

Místo aby prostor dýchal klidem a úctou, je oprýskaný, pochmurný, visí tam pavučiny a hnízdí ptáci.

„Byla jsem otřesena tím, co jsem tam viděla. Myslím, že žádný z těch, co tam spočívají, si takové místo nezaslouží. Připadá mi to nedůstojné. Za poplatky, které správa hřbitova vybírá od pozůstalých, by alespoň mohla tu místnost vymalovat,“ vyjádřila se Marta Staňková z Prostějova.

Spolu s kamarádkou se vydaly za vedením hřbitova žádat nápravu. „Řekli nám, že o problému ví a zmínili i některé další. Tvrdili, že vše urgují na radnici. Ta prý ale zatím nereaguje,“ popsala Staňková.

Správce hřbitova Jaroslav Vlček, který je zaměstnancem společnosti A.S.A.- Technické služby Prostějov, potvrdil, že před nedávnem sepsal všechny nutné opravy a úpravy areálu.

„Byl to dvoustránkový popis, který obsahoval zhruba třicet bodů,“ prohlásil. Podotkl, že tam byla zmíněna mimo jiné i výměna oken a dveří v budově obřadní síně či nutnost opravit prasklý hlavní řad vody. Kvůli němu jsou toalety na hřbitově bez vody.

Vlčkův šéf, jednatel A.S.A. Prostějov Tomáš Fajkus informoval, že návrh investic potřebných na opravy městského hřbitova odeslali odboru rozvoje a investic v prvních říjnových dnech. „Teď je vše v režii města,“ prohlásil Fajkus. O nutnosti úprav prostějovského hřbitova hovořil minulý týden prostějovský místostarosta Miroslav Pišťák. Zmínil se, že návrh rozpočtu na rok 2009 s opravami a úpravami počítá.

Kolik peněz a na co konšelé vyčlení, to se však veřejnost dozví nejspíš až na konci letošního roku. Tehdy totiž bude známa konečná podoba rozpočtu města Prostějova na příští rok.