Výsledkem pak byl odkup osmi domů. Na ně pak bude obecní úřad žádat povolení k demolici.

Nejedná se přitom o jediný případ, kdy původně soukromé objekty kvůli svému stavu začínají znamenat pro kolemjdoucí riziko. Například v Laškově předloni v listopadu spadl dům, na který už výměr k demolici byl vydaný. Pád domu tehdy nikoho nezranil, pouze poničil auto, které před ním stálo. V tomhle případě se však problém do určité míry vyřešil. Jinde však problém přetrvává.

V Olšanech problém přetrvává

Rady si například neví v Olšanech u Prostějova. Taktéž v listopadu roku 2014 Prostějovský deník informoval o budově, která obci nepatří, přesto s ní však má potíže. Neudržovaný objekt totiž začíná znamenat riziko. Starosta obce Milan Elfmark se tehdy snažil po smrti původního majitele spojit s jeho dědici a přimět je, aby se o nabytý majetek starali. Bez úspěchu.

„Problém přetrvává, nemůžu se s panem Hubáčkem dostat do kontaktu," sdělil ve čtvrtek starosta obce.

Podle svých slov na záležitosti nadále pracuje. Pokud se však nezmění přístup vlastníků, příliš možností na řešení nevidí.

„Zaslal jsem dopis, který vyzýval k nápravě stavu. Vlastník si ho převzal, ale nic neudělal. Budeme tedy podávat žádost o řešení stavu na stavební úřad. Myslím si, že ani v tomhle případě nemáme moc šanci," uvedl Milan Elfmark. Dodal pak také, že obec už se před pěti lety marně snažila o odkup budovy.

Jedna z nejčastějších variant

Právě koupě budov ve špatném stavu ze soukromých rukou a po té demolice na náklady obce jsou jednou z možností, jak podobným problémům čelit. Podle vedoucího stavebního úřadu v Konice Tomáše Němce pak také pravděpodobně nejčastějším.

„Obec ani stavební úřad jinak moc možností nemají. Pravda je taková, že zdání ještě nemusí znamenat, že je budova skutečně rizikem. Pak ani statik její demolici nenařídí. To se stává běžně, navíc po celé republice," řekl k této problematice.

„Většinou se tak tyhle budovy snaží obec vykoupit a zbourat. Nejhorší pak je, že stát na tohle stavebním úřadům a obcím pod nimi nepřispívá. Menší vesnice pak samozřejmě na drahé demolici peníze v rozpočtu nenajdou," vysvětlil Tomáš Němec, proč se lidé mohou s polorozpadlými budovami v obcích setkávat.