Hrozí jejich záměna za světlé muchomůrky, některé žampiony pak také jsou jedovaté a všechny navíc obsahují rakovinotvornou a mutagenní látku agaritin. Jak však odborníci potvrdili, zdravotní rizika při střídmé spotřebě nehrozí. Agaritin je prý značně nestálý a při tepelné přípravě jídel mizí.

„Dávejte si pozor na jedovatý žampion zápašný,“ varoval mykolog Bronislav Hlůza. Podle jeho slov jde o houbu, která roste často na okrajích lesů a v trávnících.

Žampion zápašný se pozná poměrně snadno. „Při poranění, otlačení, nebo sloupnutí pokožky silně žloutne,“ upozornil olomoucký mykolog s tím, tento žampion také při přípravě v kuchyni nepříjemně páchne.

„Při vaření je cítit po karbolu, takže jej lidé stejně většinou raději vyhodí a vyhnou se tak otravě,“ podotkl. Horší je, pokud ho lidé usuší. „Pak může dojít k otravě tímto žampionem třeba i v zimě,“ uvedl Hlůza.

Podle odborníků na výživu všechny žampiony obsahují nebezpečný agaritin, který je potenciálně nebezpečný pro své rakovinotvorné a mutagenní účinky. U pěstovaných žampionů byla však tato látka nalezena v malém množství. U přírodních žampionů, obzvláště u některých druhů, je obsah agaritinu vyšší.