Po květnových vydatných deštích sice předpovídali slušné úlovky, ale realita je nakonec jiná.

„Vypadá to dost špatně. Bylo hodně teplých a větrných dnů. Vítr vysoušel podhoubí a houby přestaly růst. Houbařům doporučuji vyšší polohy, kolem pěti set metrů nad mořem, kde se zachovalo trochu vlhkosti,“ nechal se slyšet mykolog Bronislav Hlůza.

I přes nepříliš povzbudivé prognózy si někteří ze zkušenějších či šťastnějších houbařů na Prostějovsku nosí ve velkém domů parádní kusy.

Čtyři smrkáče na prvním plácku

Houbařský mág Petr S. z Protivanovska vyrazil do lesů v úterý ráno.

„Můžu čestně prohlásit, že rostou. Ne nějak houfně, ale dá se to. Zatím jsem prolezl první z osmi mých oblíbených plácků a našel jsem čtyři smrkáče,“ pochlubil se Petr a vyskládal je vedle sebe do mechu.

„Viděl jsem také roje růžovek. Rostou jako o život, ale zatím jsem je nesbíral. Nechám si je až na závěr, protože jinak bych měl brzy plný koš a hříbky, co ještě najdu, by se mi tam už nevešly,“ vysvětlil houbař.

Dubáci nad přehradouHřib dubový

Že lze najít hřiby i v níže položených oblastech potvrzuje Pavel Hudec z Prostějova.

„Se synem a dcerkou jsem vyrazil o víkendu na procházku kolem přehrady. Jako vášnivému houbaři mi to nedalo a občas jsem juknul vzhůru do stráně. Říkal jsem si, co kdyby náhodou. A dočkal jsem se. Ze vzdálenosti dvaceti metrů na mě ze svahu koukal hnědavý klobouk. Vyšplhal jsem se nahoru a našel pořádného macka dubáka s asi tuctem středně velkých bratříčků,“ liboval si Hudec.

Kloboučky na máčku

Bohužel k jeho smůle bylo hodně nožek červivých.

„Naštěstí klobouky zůstaly většinou zdravé, tak nám žena uvařila polévku i omáčku,“ prozradil v jakých pochoutkách hříbky skončily.

A CO VY? NAŠLI JSTE UŽ NĚJAKÉ PĚKNÉ HŘÍBKY? NEVÁHEJTE POKUD MÁTE FOTKY POŠLETE JE DO REDAKCE. VÍCE NA: Máte na fotce váš letní úlovek? Pošlete nám jej

Ostřílený kozák zatím štěstí nemá

Další z ostřílených houbařů Jiří K. z Plumlova zatím takové štěstí neměl. Tedy alespoň ne do začátku minulého týdne, kdy se svěřil, že v oboře za Podhradským rybníkem a na Kněží hoře u Krumsína našel jeden pěkný hřib dubový a pár masáků.

„V lese je sucho,“ prohlázil stroze a dodal, že zatímco on dosud žádné větší úlovky domů nepřinesl, jeho soused se letos vrací z lesů pokaždé s plným košíkem. „Nevím ale, kde hřiby sbírá. Má svá tajná místa, která nikomu nechce prozradit,“ poznamenal Jiří.

Dlouholetý vášnivý houbař Jaroslav Pospíšil z Konicka zatím nevidí situaci nijak černě. Mochomůrka růžovka alias masák. Pozor na záměnu s mochomůrkou tygrovanou

Masák alias pochoutka

„Kdo umí hledat, má šanci, že si hromadu hub z lesa přinese. Nesmí ale opovrhovat lupenatými houbami. Vždyť třeba holubinek je v lese spousta, málokdo je ale sbírá a přitom jsou podle mě chuťově lepší než hřiby. Taky růžovky rostou. Obalené jako řízek nebo na kmínu jsou opravdovou delikatesou,“ zasnil se, ale jedním dechem dodal, že méně zkušení houbaři by měli být při sběru růžovek opatrní, protože záměna s jedovatou muchomůrkou tygrovanou je hodně pravděpodobná­.