„Ve čtvrtek jsem si z lesa odnesla čtrnáct praváků a čtyři babky. Dva praváci byli částečně okousaní od slimáků, ale jinak to byly krásné houby. Rozdala jsem je po rodině a všichni si pochutnali na smaženici i polévce," uvedla zkušená houbařka Iva z Prostějova.

Do lesa se znovu vydala i v neděli ráno. Štěstí najít pravé hřiby ji neopustilo ani tentokrát.

„Člověk si na ně musí vyjít hned ráno," usmála se houbařka, která jich v neděli ráno našla rovnou osm.

„Našla jsem je zase o kousek dál, a tentokrát je nestačili ani okousat slimáci," sdělila zkušená houbařka, která navštěvuje lesy mezi Ptenským Dvorkem a Stražiskem.

„Sice jsou tropická horka, ale ve středu se chystám jít znovu," dodala žena s úsměvem.

Rostou i u Laškova

Babky a praváky ale lidé našli o víkendu i na jiných místech. Houbaři o víkendu úspěšně lovili třeba v lesích mezi Laškovem a Náměští na Hané.

„Tohle je náš dnešní úlovek," pochlubila se na internetu s košíkem plným hub Štěpánka z Prostějova. Do koše v neděli nasbírala více než čtyřicet babek a pět praváků, z nichž jeden měl nohu velkou jako pěst.

Pozor na klíšťata

Pokud i vás láká podobný úlovek, měli byste si dát pozor na invazi klíšťat. Od čtvrtka do neděle totiž hlásí Český hydrometeorologický ústav stupeň deset, tedy nejvyšší stupeň klíšťové aktivity.

Před napadením klíštětem a možným nakažením klíšťovou encefalitidou či lymeskou boreliózou tak odborníci varují a doporučují použití repelentu, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů či doporučují pohyb po zpevněných cestách.

„Už jsem pár klíšťat měla, ale samozřejmě se po každé návštěvě lesa prohlídnu a klíště odstraním. Od toho, abych nešla na houby, mě klíšťata neodradí," zasmála se vitální houbařka Iva.