Tento fakt potvrzuje i protivanovský starosta Karel Trnečka.

„Na houbaře u nás v lesích narazíte prakticky na každém kroku, slyšíte z mlází jejich radostné výkřiky a odbočky do lesů jsou nyní plné zaparkovaných aut,“ nechal se slyšet s tím, že houby opravdu houfně rostou a skoro každý se tak vrací domů s plným košíkem.

Lesáci z náletu houbařů příliš nadšeni nejsou, ale tolerují ho.

„Vždyť jsme houbařský národ,“ říká ředitel Lesů města Prostějova Pavel Šišák a dodává, že pokud nájezdníci nedělají v lese nepořádek a nechovají se příliš hlučně, nemá nic proti jejich šílenství.

Co roste?

A jaké druhy hub si mohou v těchto dnech houbaři z lesů odnést?

„Manžel vyráží na houby prakticky denně, je to jeho velký koníček,“ nechala se slyšet Marie Malíková z Plumlova. „Nosí domů hlavně praváky a dubáky (hřiby smrkové a dubové), masáky (muchomůrky růžovky), modráky (hřiby kováře) a kozáky,“ vysvětlila Malíková s tím, že hřiby povětšině suší, zavařují, rozdávají rodině a samozřejmě s chutí konzumují. „Masáky připravuji na rychlo na kmíně, z modráků dělám vynikající máčku,“ poznamenala s úsměvem.

#nahled|https://g.denik.cz/59/2e/hrib_houba_mochomurka_ruzovka_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/2e/hrib_houba_mochomurka_ruzovka_01.jpg|Mochomůrka růžovka#

Bedlové koření

Marie Danková ze Žárovic, manželka dalšího z protřelých houbařů, tvrdí, že její muž se mimo jiné specializuje i na bedly.

„Zpracovávám je podle rodinného receptu. Usuším je a rozmělním na černý prášek, který pak používám v kuchyni třeba na ochucení masa nebo do omáček a polévek. Jídla díky němu získávají nezaměnitelnou kořeněnou chuť,“ prozradila recept po babičce. #nahled|https://g.denik.cz/59/3c/vvv_bedla_vysoka2_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/3c/vvv_bedla_vysoka2.jpg|Bedla vysoká#

Mykologické okénko

Skutečnost že bedly, růžovky i všechny druhy hřibů nyní hromadně rostou, potvrdil i znalec Alois Vágner z mykologické poradny při Moravském zemském muzeu v Brně.

„V posledních dvou týdnech nastaly pro houbaře doslova žně. Kromě tradičních druhů se objevují častěji i jinak poměrně vzácné kousky jako hřib královský, hřib přívěskatý, muchomůrka císařská či satan,“ uvedl s tím, že jeden z jeho kolegů našel v lesích dokonce letní lanýže.

Hadovka smrdutá

Překvapením pro méně zkušené houbaře může být v listnatých a smíšených lesích přítomnost hmyzem obalené hadovky smrduté. Vyrůstá z vajíčka a strašně páchne.

„Tím právě láká mouchy a hrobaříky. Ti si pochutnávají na slizu z kloboučku, přitom zkonzumují i část výtrusů, část jim ulpí na nožkách a tak se šíří do okolí,“ vysvětlil Vágner a dodal, že mladá hadovka ukrytá ve vajíčku je dokonce jedlá. „Sám jsem ji však ještě neochutnal, moc mě neláká,“ přiznal s úsměvem.

#nahled|https://g.denik.cz/59/3c/hadovka_smrduta1_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/3c/hadovka_smrduta1.jpg|Hadovka smrdutá#

Jedovaté potvory

Z jedovatých hub lze v současnosti narazit na muchomůrku tygrovanou, muchomůrku zelenou a závojenku olovovou.

„Pozor na ně,“ varuje mykolog a dodává, že pokud lidé na sto procent houby nepoznají, ať je raději nechají pěkně růst v lese, nebo s nimi přijdou do poradny.

„Volala mi před chvíli o radu jedna paní, která si nebyla jistá druhem několika nasbíraných hřibů. Společně jsme se dopátrali k tomu, že šlo o hřiby kříště. Doporučil jsem ji již nakrájenou směs vyhodit. Mohlo by jí být totiž z připraveného jídla pěkně špatně,“ nechal se slyšet mykolog.

#nahled|https://g.denik.cz/57/7b/muchomurka_tygrovana_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/57/7b/muchomurka_tygrovana.jpg|Muchomůrka tygrovaná#

Žampión zápašný aneb výplach žaludku

Podle něj se objevily nedávno i případy otravy žampiónem zápašným.

„Někdo jich může zkonzumovat značné množství a nic mu není, další jedince však po jejich pozření mohou trápit bolesti břicha či zvracení. V některých případech jsou lékaři nuceni dokonce přiotráveným lidem vypumpovat i žaludek,“ varuje před zákeřnou houbou ostřílený mykolog.

Pozor na zuby a Johanu

A co říci k bohaté houbařské sezoně závěrem. Snad jen: „Pozor při hledání na zuby, ať je neztratíte. Museli byste potom možná pro jejich získání zpět trhat nálezkyni Johaně z drdolu chlup a ta by před vámi třeba taky mohla utéct. (rok)