Hoši v sukních a dívky v kalhotách. Studenti prvního ročníku blanenského gymnázia probírali v hodině sociologie genderovou problematiku. Ošacením a uniformami se snažili s humorem demonstrovat, že v oblasti rovnosti pohlaví nemají předsudky.

Uplynulo půl roku. Poslanec Radim Fiala před několika dny jednou fotkou a komentářem na sociálních sítích odpálil „genderovou kauzu.“

A blanenské gymnázium se rázem propírá v celé republice.

„Akce a škola dětem podprahově podsouvala, že je normální, aby muž chodil v sukni a že ten, kdo si to nemyslí, trpí předsudky. Sama škola na svých veřejně přístupných stránkách uvádí, že se jedná o tematiku takzvaného genderu,“ uvedl Fiala.

Studentský happening s názvem Jinej neznamená špatnej: I muži mají právo nosit sukni označil za výsledek šílené a zvrácené genderové teorie.

Rozhořčený ředitel

Vyjádření poslance Fialy pořádně rozlítilo jak samotné studenty, tak i ředitele blanenského gymnázia, který neváhal napsat otevřený dopis.

"Jednu z fotek z této akce použil pan poslanec SPD Radim Fiala, vytrhl ji z kontextu a připojil k ní katastrofický scénář o tom, jak naše gymnázium propaguje zvrácenou genderovou teorii, jak jsou hoši nuceni chodit v sukních a jak je dehonestován model tradiční rodiny," stojí v dopise ředitele Radka Petříka.

Jde o neomarxistickou masáž společnosti, říká Fiala

Samotný poslanec se na přímý dotaz Deníku k jeho náhledu na problém genderu vyjádřil následovně: "Nemám nic proti recesi a legraci. Převlek je odedávna součástí výstupů klaunů, nebo studentské zábavy. Pokud to ovšem někdo komentuje jako výchovu tolerance k jinakosti, jde buď o slaboduchost, nebo o zneužití mladých lidí pro ideologii. V tomto případě jde o součást neomarxistické masáže společnosti," říká Fiala a pokračuje.

"Jen trouba si může myslet, že úcta k ženě se získá tak, že si obleču její sukni. Neomarxisté blázni nejsou. Budují globální společnost, kterou chtějí zbavit přrozených hodnot a vztahů. Tradičních vztahů mezi lidmi, kteří tvoří rodiny a národy."

Ředitel Radek Petřík však tvrzením Radima Fialy oponuje.

"Jako ředitel školy s tímto tvrzením nesouhlasím. Takové akce podporuji, protože si myslím, že ve svém výsledku díky respektu, diskusi a kritickému myšlení podporují například model fungující tradiční rodiny daleko víc, než různé zákazy a příkazy, nadávky, netolerance a katastrofické scénáře, které se objevily na facebookovém profilu pana poslance," píše dále v otevřeném dopise ředitel gymnázia.

Je snůška pitomostí, zní z Blanska

Fialův komentář nadzvedl také některé rodiče, kteří mají na gymnáziu děti. „Je to snůška lží a pitomostí. SPD použije vše, aby se zviditelnila. A spousta lidí jim to spolkne i s navijákem. Na druhou stranu je dobré, že to rozmázli. Podle mě se totiž ten člověk ukázal v celé své duševní nahotě. Za prohlášením školy a ředitelem stojím,“ řekl Petr Kolář z Blanska.

V podobném duchu mluvil i bývalý student blanenského gymnázia, dvacetiletý Martin Šebek.

„Smutno je mi hlavně z toho, jak jsou lidi schopní naprosto slepě věřit čemukoli, co pan Fiala nebo Okamura napíší na svůj profil. Následné výrazy, které se objevovaly v diskuzi, mě doslova šokovaly. Slova o tom, že by někdo měl ředitele pověsit, že by všechny mlátili, až by je myšlenky na toto přešly, se mi zdála už přes čáru,“ uvedl mladík.

SPD proti školství

Krajně pravicová strana Tomia Okamury se dlouhodobě netají svým vyhraněným názorem na školní osnovy a považuje české školství za cíleně ideologicky infikované.

"Nejedná se o nenápadný směr, ale naprosto masívní kampaň. Otevřete si stránky MŠMT a najdete odkazy na gendrové projekty. Nezapomínejte, že ČSSD, která řídila MŠMT několik let je součástí globalizační neomarxistické internacionály budující světový řád," komentuje současný vzdělávací program Radim Fiala.

Podpora od kolegů

Blanenské kolegy podpořila i ředitelka Gymnázia Boskovice Alena Svanovská.

„Tato kauza ukazuje, jak je jednoduché vytrhnout prakticky cokoli z kontextu, doplnit vhodným komentářem a zneužít dle vlastní potřeby,“ poznamenala Svanovská.

Sympatie blanenskému gymnáziu vyjádřil i jeho bývalý student a nyní zástupce ředitelky brněnského Gymnázia Akademia Ondřej Hýsek.

„Jsem hrdý na to, že škola vede své žáky k překonávání předsudků a stereotypů, toleranci a respektu k jinakosti, diskuzi a kritickému myšlení. Část společnosti bude mít vždy strach z odlišností a bude kopat do názorových a jiných menšin.V tomto případě zatím pouze rétoricky,“ prohlásil Ondřej Hýsek.

Autoři: Zdeněk Vysloužil, Jan Charvát