Hoši v sukních a dívky v kalhotách. Studenti prvního ročníku blanenského gymnázia probírali v hodině sociologie genderovou problematiku. Ošacením a uniformami se snažili s humorem demonstrovat, že v oblasti rovnosti pohlaví nemají předsudky.

Uplynulo půl roku. Poslanec Radim Fiala před několika dny jednou fotkou a komentářem na sociálních sítích odpálil „genderovou kauzu.“

A blanenské gymnázium se rázem propírá v celé republice.

„Akce a škola dětem podprahově podsouvala, že je normální, aby muž chodil v sukni a že ten, kdo si to nemyslí, trpí předsudky. Sama škola na svých veřejně přístupných stránkách uvádí, že se jedná o tematiku takzvaného genderu,“ uvedl Fiala.

Studentský happening s názvem Jinej neznamená špatnej: I muži mají právo nosit sukni označil za výsledek šílené a zvrácené genderové teorie.

Radim Žondra, obžalovaný z útoku na Petru Kvitovou,  u Krajského soudu v Brně.
Muž, který měl útočit na tenistku Kvitovou: Nebyl jsem to já, byl jsem v práci

Rozhořčený ředitel

Vyjádření poslance Fialy pořádně rozlítilo jak samotné studenty, tak i ředitele blanenského gymnázia, který neváhal napsat otevřený dopis.

"Jednu z fotek z této akce použil pan poslanec SPD Radim Fiala, vytrhl ji z kontextu a připojil k ní katastrofický scénář o tom, jak naše gymnázium propaguje zvrácenou genderovou teorii, jak jsou hoši nuceni chodit v sukních a jak je dehonestován model tradiční rodiny," stojí v dopise ředitele Radka Petříka.

PŮJDE K ZEMI. Někdejší vozovna za Místním nádražím bude srovnána se zemí.
Za místním nádražím vyroste nové sportoviště, bývalé drážní domky půjdou k zemi

Jde o neomarxistickou masáž společnosti, říká Fiala

Samotný poslanec se na přímý dotaz Deníku k jeho náhledu na problém genderu vyjádřil následovně: "Nemám nic proti recesi a legraci. Převlek je odedávna součástí výstupů klaunů, nebo studentské zábavy. Pokud to ovšem někdo komentuje jako výchovu tolerance k jinakosti, jde buď o slaboduchost, nebo o zneužití mladých lidí pro ideologii. V tomto případě jde o součást neomarxistické masáže společnosti," říká Fiala a pokračuje.

"Jen trouba si může myslet, že úcta k ženě se získá tak, že si obleču její sukni. Neomarxisté blázni nejsou. Budují globální společnost, kterou chtějí zbavit přrozených hodnot a vztahů. Tradičních vztahů mezi lidmi, kteří tvoří rodiny a národy."

Ředitel Radek Petřík však tvrzením Radima Fialy oponuje.

"Jako ředitel školy s tímto tvrzením nesouhlasím. Takové akce podporuji, protože si myslím, že ve svém výsledku díky respektu, diskusi a kritickému myšlení podporují například model fungující tradiční rodiny daleko víc, než různé zákazy a příkazy, nadávky, netolerance a katastrofické scénáře, které se objevily na facebookovém profilu pana poslance," píše dále v otevřeném dopise ředitel gymnázia.

Punkevní jeskyně jsou nejnavštěvovanější v Moravském krasu
Krápníky za svitu baterek. Zimní Moravský kras láká na běžně nepřístupná místa

Je snůška pitomostí, zní z Blanska

Fialův komentář nadzvedl také některé rodiče, kteří mají na gymnáziu děti. „Je to snůška lží a pitomostí. SPD použije vše, aby se zviditelnila. A spousta lidí jim to spolkne i s navijákem. Na druhou stranu je dobré, že to rozmázli. Podle mě se totiž ten člověk ukázal v celé své duševní nahotě. Za prohlášením školy a ředitelem stojím,“ řekl Petr Kolář z Blanska.

V podobném duchu mluvil i bývalý student blanenského gymnázia, dvacetiletý Martin Šebek.

„Smutno je mi hlavně z toho, jak jsou lidi schopní naprosto slepě věřit čemukoli, co pan Fiala nebo Okamura napíší na svůj profil. Následné výrazy, které se objevovaly v diskuzi, mě doslova šokovaly. Slova o tom, že by někdo měl ředitele pověsit, že by všechny mlátili, až by je myšlenky na toto přešly, se mi zdála už přes čáru,“ uvedl mladík.

Kvetoucí stromy v Němčicích nad Hanou - 5. ledna 2019
Je leden a v Němčicích kvetou stromy. Podívejte se

SPD proti školství

Krajně pravicová strana Tomia Okamury se dlouhodobě netají svým vyhraněným názorem na školní osnovy a považuje české školství za cíleně ideologicky infikované.

"Nejedná se o nenápadný směr, ale naprosto masívní kampaň. Otevřete si stránky MŠMT a najdete odkazy na gendrové projekty. Nezapomínejte, že ČSSD, která řídila MŠMT několik let je součástí globalizační neomarxistické internacionály budující světový řád," komentuje současný vzdělávací program Radim Fiala.

Zimní radovánky v Repechách na Drahanské vrchovině. V blízkosti stojí nová rozhledna.
V Repechách to parádně sviští. A i rozhledna je otevřená

Podpora od kolegů

Blanenské kolegy podpořila i ředitelka Gymnázia Boskovice Alena Svanovská.

„Tato kauza ukazuje, jak je jednoduché vytrhnout prakticky cokoli z kontextu, doplnit vhodným komentářem a zneužít dle vlastní potřeby,“ poznamenala Svanovská.

Sympatie blanenskému gymnáziu vyjádřil i jeho bývalý student a nyní zástupce ředitelky brněnského Gymnázia Akademia Ondřej Hýsek.

„Jsem hrdý na to, že škola vede své žáky k překonávání předsudků a stereotypů, toleranci a respektu k jinakosti, diskuzi a kritickému myšlení. Část společnosti bude mít vždy strach z odlišností a bude kopat do názorových a jiných menšin.V tomto případě zatím pouze rétoricky,“ prohlásil Ondřej Hýsek.

Autoři: Zdeněk Vysloužil, Jan Charvát

Vanesa Václavíková, Dvorek; narozena 3. ledna v Prostějově; míra 50 cm, váha 3650 g
Nově narozená miminka na Prostějovsku - 1. týden 2019