„Denně máme minimálně tři až čtyři výjezdy spojené s teplým počasím. Většinou se jedná o kolapsy a dehydratace. Výjimkou ale nejsou ani infarkty a mozkové cévní příhody,“ potvrdil ředitel prostějovské zdravotnické záchranné služby Pavel Holík.

Jak dodal, vysoké teploty nejhůře snášejí starší lidé a děti.

„Pacienti, ke kterým v souvislosti s horkem vyjíždíme, si nejčastěji stěžují na slabost, malátnost, bolest na hrudi nebo se jim špatně dýchá. Všechny tyto příznaky může mít kromě veder na svědomí i kolísavý tlak, který je pro tyto dny typický,“ vysvětlil Holík.

Lidé by podle něj měli v horkých dnech vypít nejméně tři litry tekutin denně. Nejlépe vodu bez bublinek nebo neslazený čaj.

„Vyvarovat by se měli zvýšené fyzické námaze v období od dvanácti do čtrnácti hodin, kdy jsou teploty nejvyšší. Lidé, kteří se nevyhnou přes poledne kontaktu se sluncem, by každopádně neměli zapomínat na ochranu hlavy a vhodné oblečení,“ dodal Holík.

Lékaře volala včera v poledne svému dvaasedmdesáti­letému manželovi Marie Dokládalová z Prostějova.

„Muži se z ničeho nic udělalo špatně. Píchalo ho na hrudi blízko u srdce. Dostala jsem strach a raději zavolala souseda, který je lékařem. Naštěstí byl muž jen dehydratovaný a pár sklenic vody a ovoce jeho stav spravilo,“ řekla Dokládalová.