„Nákup nové dálniční známky každoročně odkládám až na poslední chvíli. Pořád si říkám, že mám na její pořízení spoustu času, ale když pak obíhám benzínky, tak si nadávám, proč jsem to neudělal dřív. Letos jsem ji dostal na Vánoce, takže mi starosti se sháněním známky odpadly," řekl Marcel Palička z Prostějova, který každý den jezdí do Olomouce do práce.

Dálniční známku sháněl v pondělí odpoledne i Luděk Kouřil.

„Sehnal jsem ji na třetí benzínce. Příští rok budu muset začít s nákupem o něco dříve," usmál se.

Kde se dají známky sehnat?

Řidičům se nemusí nákup dálničních známek povést na první pokus. Některé čerpací stanice totiž hlásí jejich nedostatek.

„Dálniční známky nemáme. Budou buď zítra, nebo pozítří. Dá se říct, že řidiči si vzpomněli na poslední chvíli," řekl v pondělí odpoledne David Soldán z čerpací stanice Benzina.

„Známky nám v neděli dopoledne na chvíli došly, ale nyní je u nás zákazníci mohou zakoupit," potvrdila Drahomíra Kovaříková za čerpací stanici Shell.

„Dálničních známek máme v tuto chvíli asi třicet a dalších dvě stě nám dovezou zítra," spočítala v pondělí odpoledne Marcela Jedličková z prostějovské benzínky OMV.

Šoféři, kteří vyrazí na silnici se starou nebo neplatnou dálniční známkou, mohou dostat od policie až pětitisícovou pokutu, nebo jim může být uložena kauce od pěti do padesáti tisíc korun. Zda řidiči mají na předním okně novou dálniční známku, budou kontrolovat i policisté.

„Na kontroly dálničních známek se budeme zaměřovat při běžném výkonu služby, žádnou speciální akci neplánujeme," řekla policejní mluvčí Irena Urbánková.

Kolik zaplatíte?

Celoroční kupon pro vozidla s hmotností do 3,5 tuny stojí 1 500 korun, za známku na deset dnů zaplatíte 310 korun a měsíční vás vyjde na 440 korun. Už příští rok však mohou známky podražit. Ředitelství silnic a dálnic totiž čeká transformace ze státní příspěvkové organizace na státní podnik, po níž bude muset nově platit DPH: O daň se tak zvýší i cena dálničních známek, u celoročních kuponů by se tak mohlo jednat o navýšení až o tři sta korun. (ham)