Pořadatelé výstavy z Bonsai klubu Haná navíc mohli návštěvníkům poradit, jak se má správná bonsaj pěstovat.

„Má to malý prostor, což není v přírodě nic výjimečného. Ale musí to být odolné stromy. Jsou to umělecká díla, která neustále pulzují,“ upozornil jeden z vystavovatelů Jaroslav Servus, který je zároveň jedním z hlavním představitelů Bonsai klubu Haná.

Ten sdružuje pěstitele malých stromů na Prostějovsku, zatím jich je asi na dvě desítky.

Své tradiční a hlavní výstavy tento klub pořáda na zámku v Konici, tentokrát si ale odskočil do nedalekých Slatinic.

„Dá se to vypěstovat z každého stromu,“ ptali se zvědaví návštěvníci Servuse. „Prakticky z každého,“ odpovídal trpělivce.

„Jedna kolegyně má například bonsaj z ořešáku královského. Dělají se třeba i z kaštanů. Všechno je to spíš o symbolice, list nahrazuje větev,“ vyprávěl a ukazoval při tom, jak se má bonsaj ideáně zastřihnout. „Pěkně co nejblíž kmenu, aby se rozvětvila.“

Mezi exponáty vynikala například zakrslá jabloň, javor nebo korejský habr. Vystavené skvosty by ale zájemce přišly hodně draho.

„Ty, co se vystavují, jsou samozřejmě dražší. Například tato třešeň turecká by vyšla asi na třináct tisíc,“ ukazoval Servus na drobnou třešeň, jeden z nejhezčích kousků výstavy.

Koupit si ale „hotovou“ bonsaj, znamená ochudit se o ten nejvýznamější proces – tvořit ji k obrazu svému. A tak si lidé odváželi ze Slatinic malinké bonsaje, které se daly pořídit za několik stovek.

„Nezapomeňte to pohnojit. Nejlepší je krystalon,“ vyprovázel je s úsměvem Servus.