Při výběrovém řízení na kupce areálu oslovil pražský specialista na prodej komerčních nemovitostí Knight Frank 914 možných kupců. Nabídky se v řízení sešly dvě. Prostějovská firma PV-Recykling mínila koupit pouze pozemky v takzvaných Zahrádkách. Cenu vyčíslila na 1,33 milionu korun. Miroslav Dokupil pak nabídl za celý areál někdejšího oděvářského giganta 25 milionů korun. Odhadní cena nabízených nemovitostí přitom činila 180 milionů korun.

Kdo je Miroslav Dokupil?

Dokupil dle veřejně dostupných informací v České republice založil zhruba padesát firem podnikajících v realitách. Původem je Slovák, z rodné země ho vyhnaly obavy z budoucnosti.

„Kdybych zůstal doma, nevím, jak by to všechno dopadlo. Strach jsem měl hlavně o děti a svou svobodu. Vyděrači směřovali svoje výhrůžky na mě a můj majetek," vysvětlil Dokupil redaktorům Blesku v roce 2009. Blesk popsal, že jmění na Slovensku Dokupil shromáždil díky tomu, že na bankovní úvěry odkupoval nemovitosti, opravil je a pronajímal. Z výnosu pak splácel úvěr a dál podnikal. Dopracoval se prý k majetku ve výši dvě a půl miliardy českých korun.

Co s budovami OP zamýšlí?

Chce Dokupil budovy Oděvního podniku také upravit a následně pronajímat?

„Dnes som telefonoval s pánom Dokupilom, ktorý je už momentálne na dovolenke s deťmi a oboznámil som ho o našom rozhovore. Pán Dokupil ako záujemca o kúpu podniku OP Prostějov v Prostějove ma uistil, že Vám môžem pretlmočiť, že sa s Vami rád stretne po dovolenke. Zároveň ma oboznámil s tým, že podľa jeho informácií súťaž ešte nie je ukončená a preto stretnutie s Vami chce naplánovať na termín kedy bude už o všetkom rozhodnuté. Zároveň je potom na takomto stretnutí ochotný Vám vysvetliť svoj zámer s kupovaným podnikom," reagoval Jaroslav Čibenka, jeden z Dokupilových právních zástupců.

Areál stále v nabídce

Kancelář Knight Frank ze svých webových stránek nabídku prodeje sídla OP dosud nestáhla. Makléři popisují, že celková plocha vrahovického areálu činí téměř 170 tisíc metrů čtverečních, podlažní plochy budov je 110 tisíc metrů čtverečních.

„Areál v Prostějově zahrnuje soubor budov, inženýrských a venkovních staveb a pozemků. Součástí areálu jsou venkovní komunikace, nekryté obslužní komunikace a železniční vlečka. Hlavní areál OP a přilehlé pozemky leží v průmyslové oblasti v severovýchodní části města Prostějov v blízkosti hlavního nádraží a v těsné blízkosti rychlostní silnice na Olomouc a Vyškov, který je napojen na dálnici D1. Od centra je areál vzdálen přibližně dva a půl kilometru," vzkazují specialisté z kanceláře Knight Frank.

O tom, kdo získá sídlo Oděvního podniku, rozhodne věřitelský výbor. Peníze z prodeje areálu půjdou na konto zajištěného věřitele – České spořitelny.