„Elišku i Toma pouštíme na hřiště. Je jim deset a osm let. S manželem jim ještě nechceme dávat mobil, řekla bych, že na to mají čas. Hodiny ale poznávat umí, mají náramkové hodinky, které třeba Eliška zrovna minulý týden ztratila, a pak se při pozdním příchodu domů vymlouvala, že nevěděla, kolik je hodin. Myslím si, že hodiny, které navíc hlídají bezpečí člověka mají smysl a usnadňují nejen život dětem a jejich rodičům, ale i třeba obyčejným lidem, co jdou okolo," vyjádřila se Eliška Tichá z Prostějova.

Ve městě už dvoje hodiny s hlásičem jsou, a to na dětském hřišti na Neumannově náměstí a v Kolářových sadech. Na podzim je chtělo tedy občanské sdružení Přijdu včas umístit na vlakové a autobusové nádraží. Radním se ale nelíbil jejich vzhled a nápad zamítli. Nyní nabídli nové místo pro jejich umístění a poskytli sdružení i finanční podporu.

„Je to nádražní prostor, kde musíme dodržovat i určité architektonické podmínky a estetické parametry. Hodiny měly příliš dětský vzhled a neodpovídaly ani tvarem. Hodí se skutečně spíš na dětská hřiště. Nabídli jsme nyní hodiny umístit u nové nemocnice a na hřiště na sídlišti E. Beneše," řekl náměstek primátora Zdeněk Fišer a dodal, že sdružení poskytli finance ve výši 53 tisíc korun na vybudování přípojek.

Získají na hodiny dostatek peněz?

Zakladatelka sdružení Jana Kostelníková počítala původně s umístěním hodin na nádraží. Zažádala při tom i o dotace od Olomouckého kraje.

„Chtěli jsme sice hodiny původně umístit na jiné místo, ale nakonec to bohužel nevyšlo, i tak jsem nakonec ráda, že město schválilo hodiny umístit před nemocnici a na petanquové hřiště na sídlišti E. Beneše," vyjádřila se zakladatelka sdružení, které vzniklo v roce 2008, a od té doby umístilo po celé republice na jedenáct hodin s bezpečnostním hlásičem. Zastupitelstvo nyní sdružení svým hlasováním pomohlo, ale i tak tříčlenné Přijdu včas tíží nedostatek financí. Původně totiž počítali se 180 tisíci.

„Přišli jsme o dotaci od Olomouckého kraje, kvůli komplikaci se změnou místa. Žádali jsme proto naše město o finanční podporu alespoň 106 tisíc korun. Dostali jsme 53 tisíc. Nyní zkusíme znovu požádat o pomoc Olomoucký kraj," dodala Jana Kostelníková s tím, že ani sehnat firmy jako trvalé sponzory jejich projektu není snadné.

V Prostějově hodiny s bezpečnostním hlásičem ještě nikdo nevyužil, ale v jiných městech pomohly třeba na Terrerově náměstí v Olomouci vyhnat opilce z dětského hřiště, který obtěžoval děti či holčičce se zlomenou nohou v Poříčí nad Sázavou.

„Hodně nám pomáhá generál Hynek Blaško, díky kterému jsou hodiny například i v Čáslavi. V současné době pak o hodiny mají zájem třeba v Kolíně, nebo Pardubicích," uzavřela Jana Kostelníková.