Takový plán představil ve čtvrtek dopoledne Ivo Vaněk, prezident Národní hlukové observatoře České republiky.

„Shromažďuje prostředky pro posudky. Chceme získat přehled, co armáda za poslední roky na území Plumlova a okolí způsobila, jak se změnilo prostředí," sdělil Vaněk.

Vysvětlil, že posudky jsou natolik nákladné, že si je Plumlov nemůže dovolit platit z obecní pokladny.

„Z rozpočtu Plumlova je to neufinancovatelné. Věřím však, že zdroje najdeme jak na kraji, tak u státu. Nedokážu si představit, že by na to politici peníze neuvolnili," nechal se Vaněk slyšet.

Prezident Národní hlukové observatoře České republiky přiblížil, že jakmile získají posudky, pustí se s armádou do vyjednávání.

„Chceme hledat dohodu, kompromis. Nikdo nestojí o válku," vzkázal Vaněk.

Intenzita hluku je pořád stejná

Šéf hamerského osadního výboru Viktor Hýbl ví, že observatoř nyní hledá peníze na posudky.

„Řekl mi o tom plumlovský starosta. Má se jednat o zhruba dvě stě tisíc korun na vypracování hlukové studie. Hledají se možnosti jak tuto sumu získat z krajských zdrojů," řekl Hýbl.

Viktor Hýbl zdůraznil, že většina usedlíků v Hamrech nemíní poslouchat hlučné střelby.

„Lidé by byli rádi, kdyby se s tím něco udělalo. Četnost střeleb a intenzita hluku jsou u nás pořád stejné," povzdychl si Hýbl.

Národní hluková observatoř dostala od plumlovských radních za úkol zcela vyloučit vojenskou výcvikovou činnost armády na území hamerské střelnice.

„Chceme řešit především svízelnou situaci usedlíků z Hamer, Žárovic a Vícova, které obtěžuje nesnesitelný hluk z vojenské areálu," konstatoval v této souvislosti starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Osadníci: Vojáci nás úplně vyštvou

Armáda investovala do modernizace hamerské střelnice v posledních letech desítky milionů korun. Nejdřív tam vyrostly valy, které měly tlumit detonace. Lomoz však byl stále nadlimitní. Nakonec v areálu vyrostla hala.

„Modernizovanou část střelnice jsme zkolaudovali loni v říjnu," připomněl Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany s tím, že hlukové normy musela střelnice před kolaudací splnit.

„Když vojáci střílejí uvnitř haly, tak to není tolik slyšet. Mnohem horší je, když pálí venku," hodnotila před časem úpravy například Pavla Solná z Hamer.

Mnoho obyvatel obce vidí jako nejlepší řešení to, kdyby armáda cvičila jinde.

„Takto nás vojáci vyštvou. Nechápu, proč necvičí hlouběji ve vojenských lesích, které začínají hned za střelnicí," vyjádřila se třeba Elena Vránová.

Ministerstvo ovšem tvrdí, že areál v Hamrech je pro cvičení prostějovských vojáků 601. skupiny speciálních sil generála Moravce nezbytný.