Včera naposledy hlídkovali strážníci městské policie u přechodů v blízkosti prostějovských škol. Reflexní zelené vesty v ulicích opět zasvítí až 3. září, kdy pro dva tisíce dětí začne nový školní rok.

Kontroly strážníků na přechodech mají především preventivní charakter. Jejich přítomnost projíždějící auta brzdí.

„Od září do června dohlíželo na bezpečnost u přechodů zhruba osm strážníků, vždy tři čtvrtě hodiny před začátkem vyučování. Vybrali jsme nejfrekventovanější místa, na nichž se pravidelně střídají,“ uvedl ředitel městské policie Jan Nagy s tím, že příchod žáků do školy dosud nepoznamenala žádná dopravní nehoda.

Děti na silnicích ale ohrožují i vlastní rodiče. Kritická situace bývá podle strážníků hlavně u škol v ulici Dr. Horáka a na Sídlišti Svobody.
Rodiče zde ráno zastavují s auty poblíž přechodů, aby vyložili své ratolesti. Blokují tak dopravu v obou směrech a projíždějící řidiči musí být neustále ve střehu, jestli jim zpoza stojících aut nevběhne dítě přímo pod kola.

„K pokutám jsme zatím nesáhli, strážníci rodiče na možné nebezpečí upozorňují,“ poznamenal Nagy.

Řidiči by při dohlížení na přechodech uvítali, kdyby muži zákona dopravu také usměrňovali.

„Děcka se trousí po dvou po třech a auta stojí v řadě a čekají. Proč by strážník nemohl provoz trochu organizovat? Není přece problém, nechat projet několik aut, po nich pustit na přechod skupinu chodců a tak pořád dokola,“ navrhla Pavla Skálová z Prostějova.

„Od začátku roku došlo na prostějovských přechodech ke třem dopravním nehodám, při nichž se chodci srazili s motorovými vozidly,“ spočítala mluvčí prostějovských policistů Alena Slavotínková. Děti mezi nimi nebyly.

Tragickou událostí čnící ze statistik je však případ dvou mladých dívek, které v listopadu minulého roku srazila při cestě ze školy lokomotiva na přejezdu v Olomoucké ulici. Jedna z nich střet nepřežila