„Minulý rok se voda kolem našich domů valila proudem. Je jasné, že se bojíme a chceme mít situaci pod kontrolou. Naštěstí žádná záplava zřejmě zatím nehrozí. Přesto stav vody v naší ulici pravidelně kontrolujeme,“ uvedl Radomír Vláčil, který žije v části Studence, která byla minulý rok nejvíce zatopená.

„Hladina studeneckého potoka se nijak výrazně nezvedla. Kdyby se tak stalo, obyvatelé nás budou okamžitě informovat. Prší pozvolně a voda se do země stačí vsakovat,“ ujistila Jarmila Stawaritschová, starostka Čelechovic na Hané, pod které Studenec spadá.

Pohotovost drží také v Myslejovicích, Čelechovicích na Hané, Mořicích, v Čechách pod Kosířem, Němčicích nad Hanou a na Konicku.

„Povodňový stav ve městě pravidelně sledujeme. Nechceme v žádném případě nic zanedbat,“ potvrdila němčická starostka Ivana Dvořáková.

Podle odborníků z Povodí Moravy by na vodních tocích v regionu nemělo v následujících dnech dojít k vzestupu hladiny. Voda by už neměla stoupat ani na Hloučele a Brodečce.

„Neočekáváme už ani první stupeň povodňové aktivity. Situace bude spíše doznívat a hladiny potoků budou s největší pravděpodobností klesat,“ konstatovala Libuše Floretová z dispečinku Povodí Moravy.

Ustávat by měly také srážky.

„Ve čtvrtek počítáme na území střední Moravy jen s mírnými srážkami, které budou ubývat na intenzitě i vytrvalosti. V pátek už bude obloha polojasná, ojediněle oblačná. Teploty se budou pohybovat okolo patnácti stupňů,“ předpověděl Tomáš Ostrožník z Českého hydrometeorolo­gického ústavu.