„Nejvíc se u nás nyní prodává půllitr rumu. V akci jej nabízíme za devětaosmdesát korun. Jiný, dražší alkohol u nás kupují lidé jen výjimečně. Jen jako dárek, či na oslavy,“ prozradila Gabriela Bartošová, která v jednom z prostějovských marketů pracuje jako zástupce vedoucí směny.

Ten nejlevnější rum v nabídce kupují i zákazníci obchodu s potravinami v Plumlově.

„Prodává se pořád, krize se na jeho oblibě nijak nepodepsala,“ všiml si majitel obchodu František Frélich.

Na dračku jde i krabicové víno

Stejně tak je levný rum žádaný i v Konici.

„Lidi ale kupují i krabicové víno. U něho si však vybírají, mají své oblíbené značky,“ usmála se pracovnice jednoho z tamních obchodů.

Kromě rumu je žádaná i vodka

Emílie Hnízdilová, ředitelka a spolumajitelka prostějovské likérky, která levný rum vyrábí, potvrzuje zájem Čechů o tuto lihovinu a dodává:

„V republice je žádaný nejen on, ale i naše vodka.“

Ač výroba laciného alkoholu činí v jejich společnosti pouhých patnáct procent objemu výroby, propad tržeb firma v časech krize příliš nepociťuje.

„Za první pololetí letošního roku jsme oproti loňsku ztratili pět procent. Věřím, že do konce prosince tuto ztrátu smažeme,“ uvedla Hnízdilová.

Zmínila se, že nejhůře se jejich výrobky prodávaly počátkem roku. Právě tehdy děsil strašák krize lidi v republice nejvíc. Teď už si však jejich produkty vedou na tuzemském trhu dobře.

Do USA putuje prostějovský absint

„Ve srovnání s loňským červnem jsme letos dokonce úspěšnější,“ hodnotí ředitelka.

Zatímco Češi z jejich nabídky kupují levné lihoviny, v zahraničí je podle ní žádaný dražší alkohol.

Hnízdilová v této souvislosti zmínila, že se jim letos otevřel i jeden z atraktivních zaoceánských trhů.

„Do Spojených států amerických jsme prvně dodali kontejner absintu,“ řekla s tím, že o vývozu dalších druhů lihovin právě jednají.