Ten nyní pracuje na druhé knize, která se tématu věnuje. Některé věci, co v díle zazní, byly ke slyšení i v úterý.

Členové klubu se ale zaměřili i na další témata: třeba na koňské lazarety Němců, přítomnost maďarské armády v okrese či výzbroji a výstroji jak sovětské, tak německé strany.

"Třeba v případě koňských lazaretů vládlo mezi německou posádkou a vězni, kteří se o koně starali, až familiární chování. Jeden pamětník třeba zažil při vstupu do kuchyně, jak se zde sovětský zajatec a německý voják dohadují při hraní karet. Podobné to bylo u Maďarů. Ti nechávali povalovat své flinty, dokonce je půjčovali místním dětem," prozradili třeba historici.

Bitva u Klenovic stála stovky životů

Lidé se ale třeba také dozvěděli o méně příjemných záležitostech. U Klenovic totiž došlo k bitvě, která stála stovky životů, vybombardované Klenovice a později také třeba poničené kostely v Kobeřicích a Dobromilicích.

Němce zase trápilo hned pět sabotáží, k nimž došlo v první polovině dubna na železnicích Prostějovska.

"Při osvobozování Nezamyslic se pak stalo, že se Sověti dostali do německých pozic tak rychle, že na nádraží ještě zastihli vlak s německou technikou. Ta tak vyjížděla z vagónů přímo do boje," sdělil publiku jeden z historiků-amatérů Zdeněk Bezrouk.

Rumunům máme za co být vděčni

Předseda Dukly Jaroslav Dvořák pak připomněl, že osvobození Prostějovska se účastnily i Rumunské oddíly.

"Sověti Rumunům nevěřili, protože přešli v průběhu války na jejich stranu. Dávali je tak coby špatně vyzbrojené jednotky do předních linií a snažili se tak snížit své vlastní ztráty," poznamenal Dvořák.

Jeho kolega však úlohu Rumunska a jeho vojáků vyzdvihnul a označil tento národ za nejvěrnější vůči Československu.

"Třeba české jednotky, které se narychlo stahovaly z Podkarpatské Rusi v roce 1939 byly v Polsku částečně zničeny, v Maďarsku či na Slovensku je čekalo vězení i týrání. Jedině Rumuni se k nim chovali slušně. Později během osvobozování na jaře 1945 pak jen při obsazování Prostějovska přišlo o život sto padesát Rumunů. Celkově jim máme být za co vděční," podotkl.

Celkově se přednáška protáhla na dvě hodiny a kromě drobným problémům s projekční technikou sklidila velký úspěch.