„Toto je moravská část, ta česká běží současně s námi v Ústí nad Labem. Nejlepší tanečníci se pak setkají na mistrovství republiky,“ vysvětlil taneční mistr Jiří Hubený, který je zároveň prezidentem Czech Dance Organization. Toto největší české taneční sdružení soutěž pořádá.

Soutěžit mezi sebou budou jednotlivci páry i malé skupiny do sedmi tanečníků. „Máme čtyři věkové kategorie. Mini, to jsou ti nejmenší, pak děti, junioři a hlavní kategorie. Tady v Prostějově máme všechny,“ uvedl Hubený.

Ačkoli jedno vystoupení trvá jen několik minut, pětičlennou porotu čeká nejméně desetihodinový maraton. Letos ji tvoří pět žen. Ty budou muset spravedlivě ohodnotit každý výkon.

„Posuzují především techniku, tedy dodržování taktu a rytmu, potom choreografii a také image tanečníka či skupiny. To znamená kostým, nápaditost nebo třeba to jak baví diváka,“ vysvětlil Jiří Hubený.

Nejvíce soutěžících dorazí do Prostějova z ostravského tanečního klubu Akcent, který vyslal šestašedesát tanečníků. Z Přerova přijede rovná šedesátka soutěžících z klubu D2Dance.

Prostějovské barvy budou hájit právě žáci z taneční školy Jiřího Hubeného. Pro ostatní budou zřejmě tvrdou konkurencí. Hubeného žáci si totiž minulý týden přivezli dvě zlaté medaile z Mistrovství světa disco dance, které se konalo v Německu. V konkurenci dvou a půl tisíce tanečníků přiřkli tamní porotci zlato dětské malé skupině a dětskému duetu Lucie a Radka Flajsarových. „V Prostějově tančit nebudou, ale můžete je potkat mezi diváky či organizátory,“ slíbil Jiří Hubený. (pam)