Úhyn způsobila ekologické havárie. Došlo k ní v noci na pátek. Tehdy z nádrže zemědělců v Seničce na Hané uniklo do toku 400 kubíků zkvašené směsi výkalů hospodářských zvířat. Otrava postihla zhruba patnáct kilometrů potoka.

„Přišli jsme o trofejní ryby. Z hladiny jsme sebrali například leklého šedesáticenti­metrového tlouště, pětačtyřiceti­centimetrového okouna či půlmetrového lína," popsal u stavidla v Olšanech u Prostějova Václav Zelníček z Českého rybářského svazu.

Kejdu se z větší části podařilo v Olšanech zastavit. Bylo to díky stavidlům, čerpací technice, mobilní hrázi, chrlení čisté vody z hydrantu a tvrdé práci všech zasahujících specialistů.

Václav Zelníček z rybářského svazu odhadl, že potrvá nejméně pět let, než začne řeka opět fungovat jako hodnotnější sportovní rybářský revír.

„Podle mě se pak Blata vrátí do stavu, jaký byl před havárií, až za nějakých deset roků," vyjádřil se Zelníček. Zdůraznil přitom, že potok neslouží pouze jako rybářský revír, ale je především ekologickým krajinným prvkem.

Milan Elfmark, starosta Olšan u Prostějova, souhlasí a upozorňuje: „Havárie pokazila místním klukům prázdniny. Vždyť byli co chvilka vidět u vody s rybářskými pruty."

DALŠÍ FOTOGALERIE: Otrávená Blata

Do říčky se chodilo plavat

Zastupitelé v Olšanech ve spolupráci s Povodím Moravy připravují už delší čas revitalizaci Blaty. Pomůže tato akce, pokud se uskuteční, odstranit kejdu usazenou v naplaveninách?

„Zmíněná revitalizace spočívá pouze v lokálních opatřeních," reagoval David Čížek z Povodí Moravy. Varoval, že pokud by teď přišla velká voda, pak kejda steče a zamoří další kus říčky.

„Je to tady úplná stoka," vrtěla hlavou u Blaty jedna ze starousedlic.

Prozradila, že před nějakými osmdesáti roky, chodila spolu s ostatními do říčky plavat.

„Ty stromy zde nebyly. Na trávě u vody ležela v létě spousta lidí," ukázala na břeh před stavidlem.

V potoce kdysi plavili hospodáři koně, hospodyňky v něm praly prádlo, vodu z říčky lidé bez následků pili.

„Naplavené bahno se každý rok vyváželo kolečkama na pole, tráva na březích se sekla pro zvířata," přiblížila pamětnice s dovětkem, že už dávno nikdo o potok a jeho okolí takto nepečuje.

SOUVISEJÍCÍ: Chcete k Blatě? Zacpěte si nos, vnikly do ní stovky kubíků kejdy