Jak prožívali loňský rok prostějovští profesionálních hasiči? Jaká úskalí museli překonávat při záchraně lidských životů? Na tyto a další otázky odpověděl Prostějovskému deníku ředitel prostějovských hasičů Petr Ošlejšek.

Jak byste zhodnotil uplynulý rok?
Řekl bych, že byl srovnatelný s rokem 2007. Jak v počtu výjezdů, kterých jsme loni měli 1 125, tak v charakteru událostí. Loni jsme se na rozdíl od předcházejícího roku museli vypořádat se dvěma krizovými obdobími. V březnu v našem regionu řádila vichřice Emma a v červnu zase přišly přívalové deště.

K jakým událostem jste nejčastěji vyjížděli?
Zasahovali jsme u 244 požárů. Osm desítek z nich bylo v objektech, nejčastěji v rodinných domech a v rekreačních chatách. Hlavní příčinou většiny těchto požárů byla nesprávná manipulace s ohněm, dost objektů také zahořelo vinou zanesených komínů a zkratu na elektroinstalaci. Zhruba dvě stě padesátkrát jsme pak pomáhali u dopravních nehod a odklízeli komunikace při úniku olejů a dalších látek. Otevírali jsme i byty a likvidovali nebezpečný hmyz.

Hasiči jsou vidět u většiny vážnějších nehod. Jak tomu bylo loni?
Asistujeme tam, kde je potřeba. Ať už se jedná o menší dopravní nehody s únikem olejů a pohonných hmot, nebo těžké dopravní nehody, při nichž společně s prostějovskou rychlou zdravotnickou službou vyprošťujeme zraněné. Mnohdy to není vůbec příjemný pohled. Obzvlášť ve chvílích, kdy se jedná o bouračky, při nichž umírají lidé. To jsou myslím jedny z nejtěžších chvílí našeho povolání. Když někomu shoří střecha nad hlavou, je to strašné, ale se zmarem lidského života se to nedá srovnat.

A co plané poplachy, zneužívají lidé často tísňové linky hasičů?
Jen v loňském roce jsme měli dvaašedesát planých poplachů. Jeden z pachatelů byl odhalen a ve správním řízení potrestán pokutou. Většinou lidé volají náhodně z telefonní budky. Takový člověk se dá jen těžko odhalit. Každý by si měl uvědomit, že tímto nejen působí škodu, cena za výjezd, která se pohybuje podle vzdálenosti v řádech tisíců až desetitisíců korun, ale především nás zdržuje od práce. Pokud by třeba někde hořelo nebo se stala těžká nehoda a někdo potřeboval vyprostit, nemuseli bychom stihnout přijet včas.

Měli jste v loňském roce co do činění se žháři?
Jednou, hned ze začátku roku, kdy se v Prostějově množily požáry kontejnerů. Nemělo to naštěstí žádnou vážnější dohru.

Jakou úlohu hrají ve vaší práci dobrovolní hasiči z okolních obcí?
Loni jsme s nimi spolupracovali u většiny zásahů. Jsou naší nepostradatelnou součástí.