„Rekonstruujeme další z prostor historického objektu Smékalovy továrny. Získat bychom tak měli dvě stě metrů čtverečních výstavní plochy. To nám umožní předvést exponáty dosud schované ve sbírkách," vysvětlil starosta Čech Milan Kiebel.

Rozšíření přijde asi na půl druhého milionu. „Z podpory významných projektů jsme dostali osm set padesát tisíc korun od Olomouckého kraje. Za to jsme opravili nad celou budovou střechu. Zbytek hradí obec ze svého rozpočtu," zmínil se starosta s tím, že příští rok plánuje obec obnovu fasády muzea.

V bývalé továrně na hasičské stříkačky R. A. Smékala jsou hned dvě expozice, hasičskou doplňuje obecní muzeum. O jejich fungování se starají tři nadšení penzisté, kteří dělají průvodce. Zaměstnává je obec a ročně poskytnou výklad téměř pěti tisícovkám návštěvníků.

Zámek a oranžerie

Na jaře bude výletníky pod Kosířem vítat také opravená zámecká oranžerie.Zrekonstruovaná zámecká oranžerie v Čechách pod Kosířem

„Kromě možnosti občerstvení zde také zřídíme prostor pro menší výstavy," slíbil už před časem Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, které má zámek i s parkem ve správě.

Do budovy zámku byli lidé po léta zvyklí chodit za památníkem malíře Josef Mánesa. Jeho prostory však obsadili řemeslníci, přičemž v březnu mají začít s druhou etapou rekonstrukce jižního zámeckého křídla. Nová expozice přibližující rod Sylva Tarouců jako mecenáše přírodních věd i umění se tu zpřístupní v roce 2014.

Muzeum kočárů

Další muzejní institucí, která v Čechách působí, je soukromé Muzeum kočárů. Podle celostátní ankety se za tři roky existence dostalo do první desítky nejvyhledávanějších turistických cílů v kraji. Návštěvníky sem táhne nejen unikátní kolekce kočárů, ale také workshopy a adventní koncerty, o něj je už třetí sezonu nebývalý zájem. Nový rok zahájí Muzeum kočárů 4. ledna vystoupením Hradišťanu s Jiřím Pavlicou.