Letošního setkání zaměřeného na hašení požárů a záchranné práce se zúčastnilo na 140 členů dobrovolných sborů. S jejich prací a technickým vybavením se seznámili i starostové zhruba patnácti obcí prostějovského regionu.

Proškolovací hasičská akce trvala tři dny. Páteční práci na několika stanovištích u srubové základny Armády České republiky v Hamrách vystřídala v sobotu praktická část, záchrana lidských životů a hašení požáru při simulovaných nehodách.

„Pro velitele SDH jsme připravili jako vždy několik stanovišť. Na nich jsme jim předvedli zásah na vodě nebo při dopravní nehodě, dálkovou dopravu vody a způsob hašení požárů a podali jsme jim informace k evakuaci a nouzovému přežití obyvatelstva,“ uvedl ředitel prostějovského pracoviště Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Per Ošlejšek.

Příhlásilo se deset týmů

Školení SDHje povinností profesionálních hasičů a vyplývá ze zákona. Podoba praktických ukázek a soutěží je ale výsadou prostějovských záchranářů.

„Soutěž probíhala ve třech etapách, přičemž v každé musela šestičlenná družstva splnit tři úkoly, které co nejvěrněji simulovaly reálný zásah. Jejich zadání nikdo ze soutěžících dopředu neznal,“ informoval Ošlejšek.

Vyproštění zraněných při dopravní nehodě či sesuvu klád a záchrana tonoucího patřily k první etapě soutěže. Druhá začínala krátce před setměním, třetí těsně před rozedněním.

„Chtěli jsme zkusit, co v nás je a naučit se novým věcem,“ zdůvodnil účast svého týmu velitel SDH Olšany u Prostějova Luděk Novotný. Podle jeho slov sice mají Olšanští zkušenosti s hašením požáru, u dopravní nehody však zatím nikdy neasistovali.

Právě ta byla prvním úkolem, který ověřil rozhodnost a postup dobrovolných hasičů při zásahu.

„Trochu jsme zazmatkovali. Chce to jednat pomaleji a víc komunikovat mezi sebou. Ale aspoň jsme si vyzkoušeli svoje reakce. Byla to dobrá příprava, kdyby se něco stalo doopravdy,“ prohlásil Lubomír Jablecký, který se svými muži přijel do střediska v Hamrech až z Albrechtic u Českého Těšína.