V loňském roce zaznamenali pracovníci operačního střediska prostějovské pobočky Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje asi dvacet případů, kdy někdo záměrně zneužil tísňovou linku.

Rádoby vtipálci riskují životy ohrožených lidí

„Od začátku roku vyjela zcela zbytečně jednotka požární ochrany zatím třikrát,“ informoval šéf prostějovských profesionálních hasičů Petr Ošlejšek s tím, že pokud by v době výjezdu došlo ke skutečné události, čas přesunu techniky by se zásadně prodloužil.

Zneužití linky tísňového volání má několik stereotypů. „Někteří lidé vytočí číslo, počkají až operační důstojník zvedne sluchátko a pak zavěsí. Případně zavolají, že hoří, ale bez udání adresy, zato však s nadávkou ihned zavěsí. Může se tak stát, že se nám nedovolá někdo potřebný,“ poznamenal Ošlejšek.

„Jednou mi průvan zabouchl dveře, když jsem běžela do schránky pro noviny. Klíče jsem sice držela v ruce, ale zevnitř v zámku byly také jedny. A k tomu jsem měla na sporáku rozvařený oběd. Ulevilo se mi, když hasiči přijeli během chvilky, protože voda nadzdvihla pokličku u hrnce a polévka uhasila plynový hořák,“ popsala nepříjemnou událost, která jen díky rychlému zásahu neskončila požárem, Hana Marková.

Občas se z nahlášené události vyklube jen domácí ohníček na zahradě, jindy se na udané adrese neděje vůbec nic.

Plané poplachy často hlásí hospody

„Planý poplach se týká nejčastěji hospod. V Prostějově jsou dokonce restaurace, které se v záznamech objevují opakovaně,“ upozornil Ošlejšek. V takovém případě mohou pomocí technického zařízení zjistit číslo volajícího a v rámci přestupkového řízení uložit pokutu až 20 tisíc korun. U mobilních telefonů mohou navíc zjistit, kde se dotyčná osoba v danou chvíli nacházela.

K soudnímu projednávání přistupují hasiči jen v případech šíření poplašné zprávy o umístění výbušniny. Pak spolupracují také s policií, která na místo vysílá pyrotechniky. „Takových případů naštěstí není mnoho, zhruba tři čtyři do roka. Pokud se nám podaří zjistit pachatele, zahajujeme šetření trestného činu šíření poplašné zprávy,“ sdělila prostějovská policejní mluvčí Alena Slavotínková.

Podle litery zákona hrozí pachateli za takové jednání vězení až na tři roky, při opakovaném porušení zákona až pět let.