Třetí ročník závodu se sedmi specificky zaměřenými stanovišti pro ně společně připravili dobrovolní hasiči z Vrahovic, Kostelce na Hané a Biskupic ve spolupráci s jednotkou dobrovolných hasičů Prostějov. „Při této soutěži mají hasiči praktickou příležitost ověřit si, jaký je stav jejich odborné připravenosti,“ uvedl hlavní důvod pro konání již třetího ročníku soutěže velitel vrahovických hasičů Miroslav Vantuch.

Zájem o účast v soutěži O hanáckó sekyrku mezi sbory dobrovolných hasičů rok od roku roste. Organizátoři letos dokonce museli startovní listinu uzavřít tři týdny před závodem. Tentokrát se klání zúčastnilo patnáct družstev, z toho jedno ženské.

„Máme věkový průměr devatenáct roků. Loni jsme soutěžily poprvé, ale v jiné sestavě. Dnes asi byly nejsložitější vědomostní testy. Rozhodně se netěším na první stanoviště, kde bude probíhat ustrojení na čas. Zvlášť, jestli se na nás budou všichni dívat,“ prohlásila před soutěží dvacetiletá velitelka ženského týmu z Henčlova u Přerova Dagmar Valachová.
Před první disciplínou totiž museli jít všichni soutěžící do spodního prádla. Dívkám ale pořadatelé povolili navíc ještě bílá trička. Což byla jediná výjimka.

Hasiči postupně absolvovali šest stanovišť, u nichž dopředu věděli, jaké disciplíny je tam čekají. Na dvacetikilometrové trati je ale čekala i jedna tajná zkouška. „Byla to modelová situace spadeného elektrického vedení a zasažení člověka elektrickým proudem,“ vysvětlil Vantuch.

Na dalších stanovištích se hasiči museli poprat s povodní a následky velké vody, dále poskytnout pomoc při autonehodě či vyhledat a vyprostit zavalenou osobu. To vše v naprosté tmě mimo dosah veřejného osvětlení z obcí. Vystačit si museli s baterkami nebo zdroji ze zásahových automobilů.