Hasiči v Olomouckém kraji v minulých, nebývale suchých týdnech likvidovali již několik požárů porostů. Naštěstí pouze malého rozsahu. „Letadlo nám zatím nechybělo, protože požár takového rozsahu jsme ještě letos neměli,“ uvedla mluvčí středomoravských hasičů Vladimíra Hacsiková. „Protože ale ministerstvo zemědělství v letošním roce ještě nepodepsalo smlouvu se soukromým leteckým provozovatelem, mohlo by se stát, že by pomoc mohla chybět,“ sdělila.

Zároveň ale ujistila, že hasiči by v případě rozsáhlé pohromy nezůstali kvůli nedořešeným formalitám spojeným s ministerstvem vypsanou veřejnou bez možnosti leteckého zásahu. Mohou využít speciálně vybaveného policejního vrtulníku. „Pokud by bylo třeba, využili bychom tuto možnost,“ uvedla. Vrtulníky se speciálními vaky, které jsou schopné převážet až tisíc litrů vody, mohou povolat z Prahy či Brna. „Vodu do vaků jsou schopné čerpat kdekoliv – naletí nad rybník a vodu si natáhnou do vaku samy,“ vysvětlila mluvčí.

Provádění letecké hlídkové činnosti a hašení lesních požárů podle mluvčí zajišťuje v Olomouckém kraji letiště Žamberk na základě ministerstvem vypsané veřejné soutěže. To ji vypisovalo každoročně. Letos se ale změnily podmínky, a proto se podpis smlouvy opozdil. Firma už nebude službu zajišťovat ne jeden rok, ale vůbec poprvé na dva roky. „Služba bude celoplošně zajištěna, jak hlídkovací, tak hasičská, od července. Do té doby bude vybrána firma, která službu bude zajišťovat v letošním i příštím roce,“ sdělila mluvčí resortu Táňa Králová.

Podle záchranářů je pomoc letecké techniky zejména při hašení lesních požárů je neocenitelná. „Jedná se o celou škálu případů, které mohou při požárech lesa nastat. Například když se šíří takovým terénem, který je pro pozemní jednotky špatně dosažitelný anebo naprosto nepřístupný,“ dodala mluvčí hasičského sboru Olomouckého kraje Hacsiková.