„Soutěž pořádalo společně deset dobrovolných sborů, z nichž polovina měla v závodě také zastoupení. Je to turnaj pro pobavení starších hasičů a veřejnosti. Proto má soutěž svá specifická pravidla,“ uvedl starosta 16. okrsku Květoslav Špaček s tím, že se do ní letos přihlásilo devět mužských a dvě ženská družstva.

V cestě veteránům stálo několik zpomalovacích retardérů. Kromě již zmíněné Julinky to byla také úzká zárubeň dveří a překážky k podlézání. Právě ty táhly závodníky s kulatými bříšky k zemi.

Do kategorie veteránů patří muži od 35 let a ženy od 30 let. Při soutěži, jež nepostrádala nadšení a elán oficiálních závodů, odpočítávali rozhodčí vteřiny za věkový průměr družstva. S němčickými ženami soutěžila šestašedesátiletá Dobroslava Oplocká a nejstarším mužem na hřišti byl jednasedmdesátiletý Vladimír Pekárek z Víceměřic, který pro svůj handicap s francouzskou holí stál v čele víceměřického týmu.

„Honit se nemusím. Jenom diriguji družstvo, aby vše bylo tak, jak má,“ podotknul Pekárek.

Specialitou tohoto ročníku byla účast družstva klientů místního ústavu sociální péče. „Zhruba dva roky se pravidelně chodí dívat na naše cvičení. To je inspirovalo k tomu, aby zkusili sami soutěžit,“ vysvětlil Květoslav Špaček.