Ve většině případů jim překážejí vozidla zaparkovaná podélně po obou stranách silnice, ale práci jim komplikují také vzrostlé stromy a neupravená zeleň.

Nejhorší je podle hasičů situace na sídlišti Svobody, E. Beneše, Šárka a také na sídlišti Západ. „Komunikace jsou zde úzké a po obou stranách navíc parkují auta. Někdy je téměř nemožné dostat se na místo. Zejména pokud potřebujeme zasáhnout v některém z bytů pomocí výškové techniky, která je rozměrnější než cisterny na vodu,“ posteskl si ředitel prostějovských profesionálních hasičů Petr Ošlejšek.

Na silnicích by měl podle litery zákona zůstat volný minimálně tři metry široký pruh. „Tuto vzdálenost na sídlištích nekontrolujeme. Můžeme pouze udělit pokutu řidičům, kteří stojí na zákazu stání či zastavení. Obecně je to problém přetížené dopravy ve městě,“ reagovala Jana Adámková z městské policie.

Řidiči, kteří parkují na úzkých komunikacích u svých domů se podle ní vystavují nebezpečí, že jim hasiči při akutním zásahu zdemolují auto. Mají na to právo. „V takovém případě by se k ohnisku požáru nebo za záchranou životů museli dostat i bez ohledu na zaparkovaná auta,“ dodala Adámková.

Ani třímetrový pruh však hasičům mnohdy nestačí. „Problémy máme především v zatáčkách, kam si s těžkou technikou potřebujeme nadjet. I tam bojujeme s automobily,“ poznamenal Petr Ošlejšek s tím, že ve spolupráci s městem a investory se hasiči snaží při nové výstavbě a revitalizaci sídlišť uplatňovat požadavky na průjezd vozidel. „Domáháme se také regulace a úprav zeleně, která nám někdy rovněž brání při hašení požárů a záchraně lidských životů,“ dodal.