Do výšky asi šesti metrů se k němu dostali z žebříku a pak už kalous putoval v kleci do rukou pracovníků Stanice pro handicapované živočichy z Němčic nad Hanou.

„V pátekjsem s ním byl na veterině v Kroměříži, kde mu odstranili zařezanou strunu. Stráví u nás minimálně několik dnů ve voliéře, než se mu zranění trochu zhojí,“ uvedl šéf stanice Drahoš Kňourek.

Do strun se zachytávají spíš vodní ptáci

Případ dravce zamotaného do vlasců vysoko na stromě je spíše výjimečný. „Stává se to častěji vodním ptákům, kachnám nebo labutím. Zrovna nedávno jsme řešili podobný případ s labutí v Olomouci. Takového opeřence je nutné odchytnout a z vlasců vystříhat,“ zmínil se Kňourek.

Jeho slova potvrdil i Pavel Kosek, hospodář rybářského svazu v Prostějově.

„Ve vodě je vlasců plno. Už jsem takhle zachraňoval dvě labutě,“ řekl. Do vlasců pod vodou se zachytávají i ryby.

Když je rybář nemehlo, může vlasec skončit i na stromě

„Ale o tom, že by se zamotalo do šňůry nějaké zvíře, nebo pták, který nežije na hladině, jsem ještě neslyšel,“ přiznal Kosek. Rybářský vlasec se mohl zachytit o kalousovo křídlo i někde poblíž vody nebo v křoví.

„Vlasec se může dostat i do koruny stromu, když je rybář nemehlo a neumí pořádně nahodit,“ vysvětlil Pavel Kosek s tím, že struny jsou ze syntetických materiálů a obtížně se v přírodě rozkládají. Pro zvířata, zvláště ta vodní, jsou tedy rizikem mnoho let. (pam)