„Dva profesionální hasiči odjíždí každým okamžikem do Zbraslavi, kam vezou týlový kontejner," uvedla před jedenáctou hodinou dopoledne mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Týlový kontejner slouží hasičům při mimořádných akcích jako zázemí s kuchyňkou, sociálním zařízením a místem pro nouzový nocleh.

Hasiči se připojí ke svým kolegům, kteří zde přijeli už nad ránem.

„O půl jedné v noci jsme vysílali do Čech sedm hasičů, kteří s sebou vezli velkokapacitní čerpadlo. Nad ránem přijeli do Prahy a byli odesláni do Zbraslavi, kde provádí čerpání vody za protipovodňovou zdí. Tlakové jímky totiž na několika místech propustili vodu, a ta se valí na obydlí. Hasiči ji velkokapacitním čerpadlem čerpají a vrací zpět do Vltavy," vysvětlila Vladimíra Hacsiková.

Vyrazit do zaplavených oblastí jsou připraveny i sbory dobrovolných hasičů.

„Ačkoli nemáme k zásahům potřebnou techniku, v případě potřeby jsme připraveni poslat lidi na pomoc," řekl Jaroslav Trnečka, starosta dobrovolných hasičů ze Zdětína.

Zda budou na pomoc lidem postiženým povodněmi vyjíždět další hasiči z regionu, není jasné. „Zatím nemáme informace, že by měly vyjíždět další jednotky hasičů, ale situace se průběžně vyvíjí," uvedla dopoledne mluvčí krajských hasičů.

Kvůli povodním v Čechách byla také zrušena pravidelná zkouška sirén, která se koná první středu v měsíci.

„O zrušení akustické zkoušky koncových prvků varování a vyrozumění rozhodl Krizový štáb generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky," potvrdila Nicole Zaoralová, mluvčí generálního ředitelství hasičů České republiky.