VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči varují: S létem přicházejí tragédie

Prostějov - Každoročně se opakující tragédie vsouvislosti spožáry způsobenými lidskou lehkomyslností nabádají kopatrnosti. Hasiči proto doporučují dodržovat několik hlavníchzásad.

10.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Během letních měsíců jsou ohroženy především děti, které spoustu volného času o prázdninách využívají ke hře se zápalkami a kouření, což často končí tragédií.

Tyto důvody vedly loni v Horním Štěpánově na Prostějovsku k požáru stohu slámy a zemního stroje a ke vzniku velkého požáru ve skladu odpadů v podniku Gala Prostějov.

„Po vniknutí do nedostatečně zajištěného areálu tam děti způsobily vznícení textilních materiálů. Na místě tehdy muselo zasahovat velké množství hasičů a do vzduchu unikly toxické látky,“ připomněl ředitel prostějovských hasičů Petr Ošlejšek.

Při rozdělávání ohně ve volné přírodě by ohniště mělo být v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Je zakázáno zapalovat oheň na místech se vzrostlým porostem a za silného větru nebo extrémního sucha.

Ohniště je potřeba obložit kameny nebo obsypat pískem či hlínou. Při zapalování nesmějí být použity vysoce hořlavé látky jako benzin, nafta nebo líh a lidé nemohou do ohně házet výbušné rachejtle, munici nebo nádoby se stlačeným plynem.

Oheň nesmí zůstat bez dozoru a musí být posléze důkladně uhašen. Zvlášť riziková je hrabanka v jehličnatém lese, která může prohořet až do značné hloubky a odtud do stran. V loňském létě takto došlo ve Slatinkách k požáru, který se rychle šířil suchou trávou a lesem.

Nebezpečí hrozí i při grilování nebo používání plynových spotřebičů. Rozšířeným nešvarem je grilování na balkoně. Také plynový zapalovač ponechaný v autě při vysokých letních teplotách představuje časovanou bombu. Český cestovatel v Chile kvůli neopatrnosti při zacházení s plynovým vařičem zavinil požár národního parku.

Suché a teplé počasí nahrává vzniku lesních požárů, které se velmi těžce v nepřístupném terénu likvidují.

„V květnu letošního roku způsobil odhozený nedopalek cigarety velký požár lesa v Seloutkách,“ informovala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Letní bouřky s sebou přinášejí rizika v podobě zásahu bleskem, silného větru a přívalového deště. Nedoporučuje se schovávat pod osamělými stromy, v blízkosti železných konstrukcí nebo vodních ploch, opírat se o zeď nebo skalní stěnu a přenášet kovové předměty. Hasiči každý rok evakuují děti z letních táborů umístěných na březích potoků a řek, které ohrozí nenadálé rozvodnění.

Při odjezdu na dovolenou je třeba zavřít okna, vypnout hlavní přívod plynu a vody a všechny spotřebiče. Obzvlášť riziková je lednička.

Odvážlivci rádi lezou nezajištěni na skály, komíny, lešení a stožáry nebo se spouštějí do jeskyní, štol a kanalizačních sítí. Přeceňují při tom své síly v neznámém terénu.

„Loni v květnu se na Plumlovské přehradě kvůli neopatrné manipulaci převrátila menší plachetnice se dvěma pasažéry. Dospělého s dítětem pomáhali zachraňovat přítomní rybáři,“ doplnil Petr Ošlejšek.

V letních měsících je důležité nepřeceňovat své plavecké schopnosti, zejména neskákat do vody, kde se mohou skrývat kameny, nepohybovat se v těsné blízkosti břehů, nekoupat se v noci a počítat s možnou svalovou křečí. Při sjíždění řek nesmí chybět plovací vesta.

Také žně mají určitá rizika. Po sklizni obilí může dojít při nedostatečném odvětrání k samovznícení sena nebo slámy. V loňském roce hořelo na poli v Pavlovicích u Kojetína a v Klenovicích na Hané.

Když už k nějaké nebezpečné události dojde, nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek. Co nejdříve ji oznamte hasičům na lince 150 nebo 112.

Dana Hrubá

10.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Údržbáři - mechanici (1806004). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Údržbáři - mechanici (1806004), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SŠ , - máte zkušenosti s údržbou nebo montáží strojů, - jste flexibilní a schopný týmové práce, , Budete se věnovat:, - opravě a údržbě strojního zařízení a výrobních technologií, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme Vám stabilní práci na HPP, - hradíme lékařské prohlídky, - možnost přestupu do kmene firmy, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč + stravenky, Nástup: dle domluvy, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA POTRAVINÁŘSKÉHO ZBOŽÍ A JÍDEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě paní Kozlovská tel.: 606 629 668 (v době Po-Pá 6:00-14:00 hod.), e-mail prostejov@gastrosluzby.cz. , Specifikace pozice: prodavač/ka do kantýny pro prodej běžného bufetového sortimentu a občerstvení včetně prodeje teplých jídel. , Požadavky: nutnost dodržování současných technologických postupů. Praxe 3 roky výhodou. Pracovní doba Po-Pá 6:00-14:00 hod. Mzda dle dovedností a samostatnosti. Po dvou letech možnost převodu na dobu neurčitou., Nabízíme: příspěvek na penzijní připojištění 600,- Kč/měsíc, 5 týdnů placené dovolené, mimořádné odměny, příspěvek na stravování, ochranné nápoje, poskytování rekondičně-rehabilitační péče, zaměstnanecký benefit na čerpání služeb z oblasti sportu, nákup zdravotních doplňků apod. Pracoviště: Strojírny Prostějov. Pracoviště: Třinecké gastroslužby, s.r.o. - kojetínská 5, prostějov, Kojetínská, č.p. 3700, 796 01 Prostějov 1. Informace: Karla Kozlovská, +420 606 629 668.

Výroba - Výroba Seřizovači 17 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČI VSTŘIKOVACÍCH LISŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Seřizovač vstřikovacích lisů (1602003) , , PŘIJMEME na HPP v Prostějově SEŘIZOVAČ VSTŘIKOVACÍCH LISŮ. TŘÍSMĚNNÝ PROVOZ (volné víkendy, prac. doba PO-PÁ (6-14, 14-22,22-6). Mzda: od 17.000- 33.000,- Kč, zákonné příplatky, stravenky. , http://www.gasl.cz/agentura-prace/nabidky-prace/serizovac-vstrikovacich-lisu-prostejov-1602003 , V případě dotazů nás kontaktujte telefonicky: 773 447 447 anebo e-mailem: prace@gasl.cz, facebooku: https://www.facebook.com/GASLCZsro Kompletní nabídku pracovních míst najdete na www.gasl.cz ., , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 18 000 Kč

Obsluha strojů na bělení, barvení, čištění a další úpravu tkanin OPERÁTOŘI BAREVNY – textilní průmysl (1601002). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OPERÁTOR BAREVNY – textilní průmysl (1601002), (muži), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte min. střední odborné vzdělání s výučním listem, - jste manuálně zručný, - jste spolehlivý a zodpovědný, - máte operativní přístup k práci, - jste samostatný, - máte zkušenosti s řízením jeřábu – výhodou, - máte zkušenosti s řízením VZV – výhodou, , Budete se věnovat:, - obsluze strojního zařízení, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - poskytujeme příspěvek na stravování (stravenky), - získáte 25 dní dovolené, - parkování je v objektu závodu, - čeká na Vás čisté příjemné pracovní prostředí, - máte možnost profesního růstu, - máte možnost přesčasů, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Fotbal - připrava - Prostějov - FC Baník Ostrava
32

Boj o pozici prostějovské jedničky. Do brány má blíže Bréda

Romže je na suchu. Zoufají si rybáři i ekologové

Řeka Romže je v několika místech na Prostějovsku už téměř vyschlá. Sucho komplikuje práci rybářům. Ekologové se zase bojí úhynu některých živočichů. Město Prostějov sucho řešit nebude.

V Bílovicích vznikne nové komunitní centrum

Nová služba v brzké budoucnosti vznikne v Bílovicích-Lutotíně. Bude se zde otevírat komunitní centrum. Tedy místo pro setkávání lidí a jejich společnou činnost.

Ve Smržicích se střetla oktávka s peugeotem. Takto to dopadlo

Bez zranění, zato však nemalou škodou skončila jízda dvacetiletého řidiče Škody Octavie Smržicemi.

VIDEO: Policie hledá svědky vraždy v Prostějově

Mrtvý muž, kterého našli 1. července v ulici Předina Prostějově, byl zavražděný. Podle policie mohli být na místě svědci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT