Výjimkou nebylo ani Prostějovsko, i když oproti čtyřem otevřeným hasičským stanicím zde mohli lidé navštívit jen jednu jedinou - tu v Konici.

Kdo však přišel, zklamaný neodešel. Zbrusu nové prostory už svým zevnějškem, vesměs zářivě červeným, lákaly k prohlídce. Společně s vystavenou technikou a zásahovými auty.

"Měli jsme tu jednu chvíli hlavu na hlavě. Jen z konické školy a školky k nám dorazily stovky dětí, přidalo s e k nim i zhruba padesát dospělých," uvedla velitelka hasičské stanice v Konici Kateřina Dostálová.

Hry i technika

Společně se svými kolegy návštěvníkům nabídla bohatý program: pro děti soutěže, hry a zejména překážkovou dráhu, dospělým pak zase možnost vyzkoušet si, hasičskou techniku.

"Lidé si mohli vyzkoušet zásahový oblek i dýchací přístroj. Hodně se pak ptali na naši činnost i jednotlivé části vybavení," uvedla velitelka.

Jen díky tomu, že je hasičská stanice rozlehlá a akce byla naplánovaná od 8 do 13 hodin nedošlo k žádnému ušlapání. Hasiči navíc zaznamenali i nemalý úspěch: na ně, jejich stanici a jejich práci se dorazili podívat děti z až čtyřicet kilometrů vzdálených Myslejovic. Další lidé to tak daleko neměli.

"Mám dva kluky, tak je pro ně podobná návštěva zážitkem. Strejda je hasič, takže pro chlapce velký vzor. Sama jsem se pak chtěla na vše podívat, jen tak se sem člověk nedostane," uvedla jedna z mnoha návštěvnic Veronika Fajstlová.

Děti se přestanou hasičů bát

Samotní hasiči si často návštěvy užívali. Jak poznamenala Kateřina Dostálová, dávají tak vědět o tom, co a proč dělají.

"Lidé víc ví o naší práci. Velký efekt ale vidím v tom, že se děti přestanou hasičů bát, když je vidí v zásahovém. Uvědomí si, že jsou taky jen lidé," poznamenala velitelka konické stanice.

Hlavním tématem Dne požární bezpečnosti pro letošní rok je vzděláváním k bezpečnosti s cílem veřejnosti předat informace o činnosti hasičů, a předání informací využitelných při předcházení požárů a jiných mimořádných událostí.

"Snahou také bude poukázat na to, že člověk, který má znalosti o tom, jak se chovat v případě vzniku požáru nebo jiné mimořádné události, může přispět k záchraně života a zdraví," informovala pak mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Vzhledem k nadšení některých dětských návštěvníků však mohla prohlídka hasičské stanice posloužit i jako neplánovaná náborová akce.