Skládali přísahu

Na náměstí jich přísahalo celkem čtrnáct z celého kraje. Ten který pak odpovídal kolemjdoucí paní byl z Nového Malína u Šumperka.

„K hasičům jsem se dal proto, že jsem malým hasičem už od narození a tak nějak jsem v tom vyrůstal. Spousta mých známých a kamarádů, i můj trenér jsou profesionální hasiči, tak jsem si také zvolil toto povolání,“ uvedl nováček Ondřej Hýbl.

Získali balón

Hasiči se také dočkali dárku od města. Je jím osvětlovací balón, jehož pořízení přišlo na devadesát tisíc. „Není to ale dar. Je to trvalá zápůjčka v rámci podpory hasičského sboru,“ uvedl v projevu při slavnostním předávaní starosta Jan Tesař.

Balón může být umístěn buď na stojanu ve výšce pěti a půl metru, nebo vzlétnout do výše, kterou mu dovolí délka přívodního kabelu. Může tak osvětlit velkou plochu srovnatelnou třeba s prostějovským náměstím.

„Využívá se v situacích, kdy hasiči zasahují na velké ploše, například při záplavách nebo třeba u zříceného domu,“ vysvětlil vedoucí oddělení krizového řízení městského úřadu Vincent Jakubský.

Osvětlení balónem má ještě i další výhody. Světlo dvou tisíciwattových výbojek je totiž velice podobné dennímu a záchranáře neoslňuje.Světlo dvou tisíciwattových výbojek je podobné tomu dennímu a záchranáře neoslňuje, což se může stát u reflektorů, které hasiči běžně používají. Podobná zařízení rozhodně zatím nepatří v republice ke standardnímu vybavení záchranářů.

Obdrželi medaile

Další částí programu bylo předávání pamětních medailí. Ty dostávali hasiči u příležitosti desátého výročí trvání Hasičského záchranného sboru České republiky.

„Předtím byla jiná organizace, byly ještě okresní požární sbory. Takže hasičský záchranný sbor trvá právě deset let,“ vysvětli jeden z vyznamenaných Jaroslav Symerský vedoucí oddělení prevence sboru v Přerově, který také slaví desáté výročí svého nástupu k hasičům. „Předtím jsem dělal dvacet let projektanta a k hasičům mě přivedla zajímavá práce. Zabývám se ted povolováním a kolaudacemi staveb,“ uvedl Symerský.