„V tuto roční dobu je to nejčastější druh zásahu,“ podotkla krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Počet výjezdů kvůli hmyzu tak přesáhl četnost zásahů u požárů i dopravních nehod dohromady.

Kdo však chce k bzučícímu roji na stromě zavolat hasiče, měl by si to dobře rozmyslet.

„Snažíme se tyto výjezdy maximálně omezovat, zasahujeme jen tam, kde hrozí nějaké nebezpečí. Tedy například v domě, kde jsou malé děti nebo třeba těhotná žena. Pokud je roj na volném prostranství a nikoho neohrožuje můžeme dokonce oznamovatele pokutovat za planý poplach,“ upozornila hasičská mluvčí.

Dobrovolníci jezdí na roje rádi

Dobrovolní hasiči jezdí k rojení raději než profesionálové.

„Jsme rádi, když je pro nás nějaká práce. Děláme to dobrovolně, zadarmo a tak tyhle věci neřešíme. Když to spočítám, tak za tuto sezónu jsme měli jedenáct výjezdů k sršňům, vosám, nebo divokým včelám,“ uvedl velitel dobrovolných hasičů ve Slatinkách Miloslav Foukal.

Minulý týden zasahovala jeho jednotka dokonce v domě hasičského kolegy z Třebčína. Zdejší jednotka totiž nemá na likvidaci rojů vybavení.

Samotný roj, pokud jej nikdo neruší obvykle není nebezpečný. Hmyz se žihadly brání proti útoku, byť třeba jen domnělému.

„Včely hledají spíše místo, kde se usadí. V každém případě je dobré dodržovat bezpečnou vzdálenost, nemávat rukama, neohánět se, zkrátka včely zbytečně nedráždit,“ vysvětlil prostějovský včelař Radek Vymazal.

Čípky proti otokům

Včely může podráždit také nevhodný pach, například nemají rády koňský pot. Každopádně není dobrý nápad zkoušet roj odehnat.

„Nejlépe je zavolat nějakého včelaře nebo hasiče, který roj zlikviduje,“ podotkl Vymazal.

Ulétlé roje dnes už včelaři nenosí do svých úlů, mají totiž strach z nákazy. Pro včelaře ostatně už sezóna rojení skončila, prázdniny jsou spíše dobou pro vosy a sršně.

Jednotlivé včelí bodnutí není nebezpečné, u dětí může ale způsobit potíže otok kolem žihadla v krku či jazyku.

„V takovém případě je potřeba nezmatkovat. Rodiče, kteří chodí s dětmi k nám mají většinou doma preventivně čípky proti otoku, které dostanou na předpis. Je tedy dobré dát tento čípek, případně protialergické kapky, otok chladit a co nejrychleji dopravit dítě do nemocnice,“ vylíčila nejsprávnější postup plumlovská dětská lékařka Dana Krychtálková.