Blíží se sedmnáctá hodina a on spolu s kolegy rozevírá stan pod prostějovskou radnicí. Z reproduktorů hraje hudba, sobotní happening usedlíků snažících se zvrátit záměr radních vybudovat na místě Společenského domu obchodní centrum pomalu začíná.

Pod peticí je už skoro 600 podpisů

„Je to sice komunistická bóda, ale zbórat ju?“ vrtí nad likvidací Společenského domu hlavou starší dáma. Spolu s manželem se ptají po petici.

„Zatím nám ji podepsalo necelých šest set lidí,“ říká Jan Navrátil. Dodává, že s podpisovou akcí žádající vypsaní nového výběrového řízení na řešní lokality Kaska nijak nespěchají. „Čekáme, až jak dopadne soud,“ vysvětluje.

Jak rozhodne soud?

Na něj se Navrátil obrátil s žalobním návrhem, v němž žádá zneplatnění smouvy uzavřené mezi radnicí a olomouckým investorem Manthellanem. Ten má pozemky pod Kaskem a v jeho okolí získat za desítky milionů korun. Chce na nich vybudoval obchodní galerii v hodnotě více než jedné miliardy. Sloužit má začít již v roce 2015.

„Šance u soudu máme slušné,“ prozrazuje Navrátil účastníkům happeningu. Těch se pod radnicí tentokrát příliš mnoho nesešlo.

„Věděl jsem, že pět set lidí, jako na minulou akci, tedy ples pod širým nebem, dnes nepřijde. Čekal jsem, že se zde objeví tak dvě stě lidí. Přišlo jich ale jen sedmdesát,“ krčí rameny jeden z členů Strany zelených.

Svorností malé obce vzkvétají, nesvorností velké obce hynou

Tato partaj není jedinou, která má na akci své lidi. Před roztančenými Prostějovany živě diskutují opoziční zastupitelé Aleš Matyášek (TOP 09), Petr Kousal (KDU-ČSL) a Jaroslav Šlambor (KSČM). Stojí přímo pod nápisem na radnici který hlásá , že svorností malé obce vzkvétají, nesvorností velké obce hynou.

Vzít heslo doslovně, je Prostějov odsouzen k zániku. Všichni z opozice totiž tvrdí, že jsou proti bourání Kaska bez jeho adekvátní náhrady. Zatímco však ti na náměstí za lidmi přišli, zastupitelé z vládnoucí koalice složené z většiny sociálních demokratů a menšiny občanských demokratů happening ignorují.