Hlavní prostějovské náměstí T. G. Masaryka před radnicí zaplaví o hodech na dvě stovky stánků tradičních lidových řemeslníků. „Někteří z nich nebudou své zboží jen prodávat, ale také vyrábět před zraky kupujících, což je pro lidi velmi atraktivní podívaná,“ upozornil Miloš Plotz z Kulturního klubu Duha, který Hanácké slavnosti už rovné čtvrtstoletí organizuje.

Rozhodně nebudou chybět perníkáři, jejichž sladká srdce patří ke každé pouti, či výrobci keramiky, proutěného zboží, slaměných výrobků, dřevěných hraček a kuchyňských potřeb, umělečtí řezbáři nebo kováři.

Rušno bude před radnicí po celý víkend. Už dnes – 14. září – od 16 hodin tu bude koncertovat pražská hudební skupina Neřež. V sobotu na stejném místě ve 20 hodin vystoupí s večerním gala představením Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna. V neděli je vystřídají krojované dechové kapely Krumsíňanka a Vlčnovjanka, s repertoárem irské hudby skupina Shannon či komponovaný pořad dětských folklorních souborů Jaro Hané. Slavnosti na náměstí uzavře legendární Lúčnica z Bratislavy.

Smetanovy sady budou naopak zázemím pro promenádní koncerty a výstavu historických kočárů spojenou s vyjížďkami.

„Už loni jsem se projela s vnučkami a všem se nám to líbilo. Holky koně a historické kočáry doslova nadchly. Prohlásily, že se jako princezny chtějí projet znovu,“ přiznala jeden pevně stanovený rodinný bod programu Hanáckých slavností Zdena Kratochvílová z Prostějova.

Hanácké slavnosti jsou pravidelně spojeny také se Dny Evropského dědictví. V sobotu a neděli bude proto veřejnosti přístupná prostějovská radnice. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu v sobotu mezi 14 a 18 hodinou a v neděli od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Návštěvníci budou moci v rámci komentovaných prohlídek shlédnout i prostory, které nejsou běžně k vidění.

„Prohlídka vede Červeným a Zeleným salonkem, bývalou zasedací místností rady města vedle obřadní síně a někdejším salonkem pro svatební obřady německého obyvatelstva v období okupace,“ upozornila na některé ze zastávek prohlídkou radnice vedoucí kanceláře starosty Jaroslava Tatarkovičová.