Vyzdobený vůz tažený dvojspřežím krásných grošovaných klisen Montanou a Atlantou budil pozdvižení v okolí Prostějova.

"Jezdíme už skoro třicet let. Původně jsme jezdili jen po Kralicích, rok od roku ale rozšiřujeme záběr. Letos máme v plánu zajet až do Domamyslic," informoval šéf Klasu Zdeněk Pospíšilík.

Velikonoční pondělí berou Hanáci s velkou vážností. Urostlí chasníci vystrojení v hanáckých krojích a vyzbrojení ručně pletenými pomlázkami nenechávají po cestě žádnou sukni na pokoji.

"Výsadek," zazní povel a z vozu vyskočí několik chlapů a zamíří k procházející dívčině.

V sobotu mohli turisté sledovat, jak probíhá údržba rozhledny po zimní pauze.
Rozhlednu na Kosíři prohlédli, lidé si mohou užívat vyhlídky

První oficiální zastávkou je pak příbytek Vendulky.

"Tam začínáme pravidelně," zazní z chumlu Hanáků a už to jede. Paní domácí samozřejmě v kroji otevírá s úsměvem a pranic jí nevadí, že jí vyhrnou i zdobenou sukni. "Tak pojďte dál," s úsměvem zve mrskutníky Vendulka.

Dvacetihlavá parta se nahrne do kuchyně, kde je prostřený stůl a voní domácí pálenka. Štědré hostitelce chlapi zazpívají a zahrají hanácké písně a pokračují dál.

"V kolik skončíme? To nikdo neví, počítám ale, že tak do pěti bychom mohli být zpátky v Kralicích," zamyslí se jeden z Hanáků.

"Počítám, že dnes najedeme okolo třiceti kilometrů. Z Kralic to vezmeme na Vrahovice, projedeme Prostějov a skončíme v Domamyslicích. Kobylky jsou bílé šimly," informuje kočí veselého povozu Rostislav Zich.

Velký pátek byl v Němčicích tradičně zasvěcen cyklosoutěžím. 19.4. 2019
Velká aprílová jízda roztočila svá kola