„Manželé Klausovi budou mít nejdříve autogramiádu. Do muzea je pak přivezeme kočárem a po prohlídce jim na rozloučenou předáme speciální dar, který jim návštěvu muzea bude připomínat. Víc ale neprozradím,“ říká zakladatel a majitel muzea Václav Obr.

V Prostějově se cesty manželů Klausových na chvíli rozdělí. Zatímco prezident navštíví prostějovskou firmu DT – Výhybkárna a strojírna, Lívii Klausovou uvítají na zahradní slavnosti v Centru sociálních služeb v Lidické ulici.

„Paní Klausová si poslechne písničky skupiny Kluci z Ústavu sociální péče v Nezamyslicích a pak si bude povídat s přítomnými. Rádi bychom jí také provedli pavilony a pokud bude zájem, uspořádáme krátkou besedu,“ uvedl ředitel Centra sociálních služeb Michal Juryšek.

Na večeři se sportovci

Druhý den programu zakončí prezidentský pár slavnostní večeří v prostějovském Hotelu Tennis club.

„Pro prezidenstký pár připravíme luxusní večeři s významnými sportovními osobnostmi Olomouckého kraje. Kdo přesně se zúčastní, ještě nevíme, ale oslovili jsme například Karla Brücknera, Roberta Změlíka, Tomáše Berdycha nebo Lucii Šafářovou. Reprezentativní menu budeme teprve sestavovat,“ popsal přípravy ředitel Hotelu Tennis clubu Michal Slavík.

Poslední, třetí den stráví prezidentský pár v Hustopečích nad Bečvou, v Přerově a v Rokytnici, odkud odjede do Němčic nad Hanou a do Mořic, kde svůj program zakončí.

V Němčicích uvítají prezidentský pár Hanáci v krojích

V Němčicích je návštěva prezidentského páru naplánována zhruba na pátou hodinu odpolední. Asi hodinu před příjezdem bude na hlavním Palackého náměstí vyhrávat místní Dechový orchestr mladých a na podiu zde vystoupí žáci z němčické základní umělecké školy. Prezidenta přivítá starostka Ivana Dvořáková za doprovodu Hanáků v krojích.

„Prvních dvacet minut je vyhrazeno pro besedu prezidenta s občany. Následovat bude autogramiáda před budovou radnice a poté se prezident s chotí přesune do místní restaurace. Vyprovodí je dechová hudba, mažoretky a krasojezdkyně. V restauraci se pak setkají se zastupiteli města, zapíší se do pamětní knihy a na závěr prezidentskému páru předáme připravené dary. Jeden z nich bude symbolizovat náš hanácký folklor a druhý bude výrobkem místní firmy,“ odmítla prozradit víc Ivana Dvořáková, starostka Němčic nad Hanou.

DostanouKlausovi výšivku z Mořic?

Ještě než Klausovi z Olomouckého kraje odjedou, pozdraví se s občany Mořic.

„Prezident u nás stráví půl hodiny. Program se ještě připravuje, ale na závěr bychom mu rádi předali něco, čím se může naše obec pochlubit. Pravděpodobně to budou mimo jiné hanácké výšivky paní Bohumily Burianové,“ naznačil starosta Mořic Jaroslav Knap.

Prezident s chotí zahájí svou návštěvu kraje v pondělí v Příkazech a Náklu, odkud se pár přesune do Olomouce. V krajském městě na něj čeká setkání s představiteli samospráv a významných firem, návštěva představení v Moravském divadle či autogramiáda knih Václava Klause v knihkupectví v Edelmannově paláci. Prezident, který přijede na pozvání hejtmana Martina Tesaříka, navštívil naposledy Olomoucký kraj před třemi lety.

ZUZANA VYSKOČILOVÁ, MARTIN ZAORAL