V jedenáct hodin začal slavnostní průvod obcí. V jeho čele jely dva kočáry, které vezly hejtmana, starostu obce Milana Kiebela, ředitele Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislava Holáska a další hosty, kteří promluvili na slavnostním zahájení akce. Průvod skončil v zámeckém parku, kde bylo připraveno občerstvení a další program.

„Jezdíme sem velice často, přímo sem do zámecké zahrady. To setkání je opravdu moc pěkné a vydařilo se jim úžasně počasí,“ hodnotila setkání jedna z návštěvnic paní Milada z Prostějova.

Mezi třiceti zúčastněnými spolky byl i spolek Majetínek z Majetína, který funguje osm let. „My jsme takový mladý spolek. Napřed fungoval na bázi volné, že se lidi jenom scházeli a zpívali. Je zajímavé, že první byl dětský soubor, který má letos asi dvanáct let. Teprve tím, že kolem toho dětského souboru byla potřeba muzička, se utvořil ten dospělý,“ prozradily dvě členky souboru. Kromě menších spolků na akci dorazily i starší a rozsáhlejší. „My jsme spolek Haná Velká Bystřice a to má vlastně asi pět složek,“ uvedl jeho člen Robert Šolc, s tím, že jejich souboru je už čtyřicet let.

Během slavnostního zahájení organizátoři slibovali i vzácnou návštěvu. Za zpěvu Hanáckého mužského sboru Rovina z Olomouce přijeli zakladatelé Československa Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik. Každý z nich krátce promluvil k přítomným a tak si návštěvníci společně připomněli stoleté výročí vzniku republiky.

Setkávání Hanáků má několikaletou tradici. Letošní setkání bylo již sedmé. Předchozí akce se konaly například v Olomouci, Tovačově nebo Prostějově. (mva)

 Lucie Machalová