„Myslím, že se to vydařilo, jak je přes dvě sta lidí, tak je to dobré. A to se povedlo, všechno je celkem plné,“ pochvaloval si vedoucí pořádajícího souboru Kosíř Bohumil Dostál. Ukazoval přitom na prázdné stoly.

„A nejlepší je , že nikdo nesedí, že všichni tančí,“ pokračoval Dostál a obrátil se k parketu, kde bylo namačkáno, že by ani to příslovečné jablko nepropadlo.

„Tady v Kostelci máme navíc opravdu pěkné prostředí. Takhle zachovalou a pěknou sokolovnu mají málo kde,“ připojil se k vedoucímu spokojeně další z pořadatelů.

Na parketu se střídala vystoupení Hanáků s živou muzikou a zábavová kapela, která svým výkonem zaujala všechny. V průběhu večera se na parketu pomíchali krojovaní i nekrojovaní a hanácké sukně se tak točily i při divokých diskotékových rytmech.

Jazzová taneční show

O půlnoční překvapení se postarala taneční skupina R. A. Dance z Prostějova.

„Tančíme především disco, ale třeba i show,“ vysvětlila trenérka Kateřina Weissová. A děvčata skutečně vystřihla dokonalou show na známé jazzové melodie ze třicátých let. Ve skupině však netančí jen ladé dívky. „Máme členy ve všech věkových kategoriích, děti od tří let i dospělé. A hodně z nich je právě tady z Kostelce,“ dodala Weissová.

Jako na každém správném plese byla i tombola. A v ní, kromě obligátních šampusů či mýdel, i ceny opravdu hanácké. Výherce tak jistě potěšil pytel ječmene či kukuřice nebo celá vepřová hlava.

O Hanácké besedě

Soubor Kosíř existuje pod dnešním názvem od roku 1989. Z tohoto pohledu se může zdát šestatřicet bálů jako nesmyslný počet. Zájemci o hanácký folklór se však v Kostelci začali organizovat už před druhou světovou válkou. Vznikla tak Hanácká beseda. Koncem roku 1945 měl soubor sto padesát členů. Během svého trvání musel překonat několik krizí. Dvě největší koncem padesátých a sedmdesátých let vyústily dokonce k přerušení jeho činnosti. Příčinou byl vždy hromadný odchod chlapců na vojnu.

Naposledy obnovila Hanácká beseda svou činnost v roce 1982. Od té doby existuje dodnes. V roce 1989 se však členové souboru rozhodli přijmout nový název, aby se na festivalech vyhnuli záměně s Hanáckou besedou z Kojetína.

Pod novým názvem reprezentoval soubor Prostějovsko například v Maďarsku, Belgii, Portugalsku a dalších evropských státech. V roce 2003 se vydal dokonce do zámoří, na Azorské ostrovy v Atlantickém oceánu. Na mezinárodním folklorním festivalu zde jako jediný reprezentoval nejen Českou republiku, ale i celý evropský kontinent. (pam)