Obyvatelé Hamer si stýskají, že se z jejich vesničky pomalu stává něco jako bojová základna. Když se zrovna neozývají rány z vojenské střelnice, valí se k nim zase hustý dým z bývalého skladu civilní ochrany, kde pravidelně cvičí profesionální hasiči.

„Trénují tam v plynových maskách, údajně pálí dřevěné palety. Ze dvou plechových kontejnerů se valí černý kouř. Když je příznivý vítr, jde to k lesu. Jindy ale zamořují celé údolí i s vesnicí,“ postěžoval si místní starousedlík, který si přál zůstat v anonymitě. Na problém poukázal jako jeden z prvních, ale odbor životního prostředí prostějovské radnice ho s jeho stížností odkázal na Krajský úřad v Olomouci.

„Podle mého mínění se prostějovští úředníci nezachovali správně. Do naší kompetence spadají střední a velké zdroje znečištění ovzduší, ty menší řeší městské úřady,“ reagoval vedoucí odboru životního prostředí olomouckého krajského úřadu Josef Veselský.

„S podobnými podněty by se občané měli obracet buď na městský úřad, nebo na Českou inspekci životního prostředí. Úředníci mají ze zákona povinnost věc prošetřit a vyjádřit se,“ doplnila Lenka Jandová z informační agentury životního prostředí CENIA.

Samotní prostějovští hasiči reagují na protesty smířlivě. „Pálíme skutečně jen vyřazené dřevěné palety. Při jednom zásahu jich shoří zhruba dvacet. V Hamrech je jediné pracoviště v republice, kde se školí nováčci z řad hasičů. Nacvičují ochranu před nebezpečnými jevy náhlého vzplanutí,“ zmínil se prostějovský hasič Marek Sobek s tím, že s ohledem na místní občany necvičí v letních měsících ani o víkendech s výjimkou jednoho cvičení v loňském červenci.

„Není nám lhostejné, že to někoho obtěžuje. Nemáme však pro tyto účely k dispozici žádný jiný vhodný prostor. Je to mimo jiné otázka vlastnictví,“ vysvětlil Sobek.

Šéf prostějovských hasičů Petr Ošlejšek k tomu dodal: „Osobně jsem zatím žádnou stížnost nezaznamenal. Budeme se ale určitě snažit vyhovět požadavkům životního prostředí i místních občanů. Zkusíme se domluvit a najít vhodné řešení,“ přislíbil.

Kam dál:
Obyvatele Hamer trápí voda z armádní střelnice