Do domů a zahrad obyvatel Hamer se při průtrži mračen valí bahno a voda. Nejinak tomu bylo při krátkém středečním lijáku. Místní lidé jako příčinu svých trablů označují shodně svod vody z armádní střelnice, který byl na sousední louce vykopán během loňské rekonstrukce areálu.

Armádní střelnice totiž stojí nad vsí a strouha, která z ní vede, se točí kolem silnice a domů civilistů. Při bouřkách nestačí strouha pojmout vodu a břečka si razí cestu tam, kde ničí domy a zahrady Hameranů.

Vojsko o problému ví a upozornilo na něj projektanty, kteří stojí za rekonstrukcí střelnice. Náprava je však zatím v nedohlednu.
„Bahno nám teče až do zahrady,“ ukazovala včera před svým domem penzistka Danuše Gonosová, která má zdravotní problémy, ale nezbývá ji nic jiného, než se po každém lijáku pustit do úklidu. „Nikdo mi s tím nepomůže,“ vrtí hlavou nad přístupem vojáků.

„Na co mají projektanty?“ přidal se rozladěně další Hameran Vladimír Hýbl.

„Úpravy střelnice stály třicet milionů a takový je výsledek. Jsou to utopené peníze,“ míní Hýbl. „Lidé, kteří mají domy přímo u silnice, jsou opravdu chudáci. Ale i já mám vždycky po deštích vyplavený barák,“ tvrdí muž, který žije na druhé straně stráně. „Rozhodně to neodvodnili tak, jak měli,“ souhlasí se sousedy další starousedlík Zdeněk Adamec.

Podle plumlovského starosty Adolfa Sušně, pod jehož správu Hamry spadají, se v pondělí valilo po cestě pod střelnicí až dvacet centimetrů vody a bahna. „Od loňského podzimu je to po deštích pokaždé. Není divu, vždyť voda, která spadne na pětihektarový vojenský areál, je svedena do roury o průměru třiceti centimetrů,“ krčí rameny. Do doby rekonstrukce se to ale podle něj nestávalo. „Voda na kopci se dříve vsakovala,“ zdůraznil Sušeň.

Podle starosty by bylo nejlepší, kdyby stavbaři najmutí armádou svedli vodu na druhou stranu obce. „Tam je rybník,“ zdůvodnil.

Armáda o tom, kdy se pustí do nápravy, mlčí. Nadějí pro místní obyvatele může být jedině, trochu paradoxně, pokračující rekonstrukce hamerské armádní střelnice. Dosavadní úpravy za desítky milionů se nevyvedly. Nedávná měření ukázala, že nezabránily ani nadlimitnímu hluku ze střeleb.