Již nyní je budova zastřešená, práce na ní však zdaleka neskončily.

"Termín dokončení je 31. říjen 2018. A zatím se neobjevilo nic, co by mělo toto datum ohrozit," uvedl starosta obce Pavel Novotný.

On se svým předchůdcem Ivo Zaltoukalem dlouho na zastupitelstvu o vzniku haly vyjednávali. Až po několika letech a pokusech o schválení se tak ale v roce 2016 stalo.

Starosta tehdy vysvětlil, že důvodem pro postavení tělocvičny je množství aktivit v obci a zároveň také nedostatečnost sokolovny v Dubanech, která je velmi vytížená.

Místní se už těší

Radost nad novinkou pak projevili někteří místní.

"Postavení haly vidím pozitivně. Chybí zde, sokolovna svou velikostí není vyhovující a navíc má už něco za sebou," vyjádřil se jeden z místních futsalistů Tomáš Ondruška.

Podobně to vidí také další Vrbátčan, pan Dokoupil.

"Je to dobře, po tolika letech. Nevím, zda ji tedy budu využívat, ale chodíval jsem sportovat do Duban. Je to kus cesty, takže třeba ve škole v tělocviku polovinu vyučovací hodiny děti trávily na cestě," poznamenal.

Vrbátky navíc mají také centrum volného času. Podle jeho vedoucí Miroslavy Gabrielové se část aktivit přesune právě do chystané sportovní haly.

"Bavili jsme se o tom se starostou, měly by to být tři až čtyři pohybové kroužky a aktivity. Je samozřejmě otázkou, kdy bude sportoviště hotové - prý by se tak mělo stát v říjnu," sdělila pro Deník.

Kolik sportovci zaplatí?

Podobnou otázkou zatím zůstává, kolik budou sportovci ve Vrbátkách za využití haly platit. Zatímco reálné gymnázium v Prostějově nabízí hodinu pronájmu za pět set korun, v Kostelci se sportovci dostanou pod pětistovku. Naopak například v Olomouci či Uničově musí v některých halách lidé počítat i se sedmi sty korunami.

"Zatím tyhle věci rozhodnuté nemáme. Stane se tak nejspíš během prázdnin," uvedl starosta.

Sportovní hala by po svém vzniku byla na Prostějovsku čtvrtou, která by splňovala parametry ligových zápasů například florbalu, futsalu ale také dalších sportů. Například v roce 2013 byla zkolaudována hala Suprovka v Němčicích nad Hanou.

Už koncem devadesátých let vznikla velká sportovní hala v Kostelci na Hané a ještě dříve tělocvična reálného gymnázia v Prostějově.

Nejčerstvějším přírůstkem v okolí Prostějova je ale sportovní hala v Senici na Hané, která byla uvedena do provozu loni. A na nezájem ze strany sportovců si zde podle správce nemohou stěžovat.

"Přes zimu máme obvykle plno. Slabší je to v letních měsících. Ale halu využívají i sportovci z širšího okolí - Litovle, Uničova i Olomouce," prozrazuje Vladislav Špunda.