Nebo potomky rodáků, jako v případě Ewalda Nowotneho, guvernéra Rakouské národní banky.

Ten se sice na Hané nenarodil, ale má zde kořeny. Jeho rodina se totiž z Vřesovic odstěhovala v roce 1875, koupila dům ve Vídni a založila malou banku. Nowotny je rakouským sociálnědemokra­tickým politikem, který patří k předním ekonomům v zemi našich jižních sousedů. V letech 1999 až 2003 zastával funkci vicepresidenta Evropské investiční banky, od září 2008 je pak guvernérem. Zároveň je členem bankovní rady Evropské centrální banky, která v současnosti řeší tzv. řeckou krizi.

Tento vídeňský finančník se v sobotu i se svou sestrou Almou Faltin stal čestným občanem Vřesovic. Jako upomínku si odvezli gravírované vázy z českého skla, které vytvořil prostějovský sklář Jan Jankůj. Jednu dostal také guvernér České národní banky Miroslav Singer, jenž svého rakouského kolegu na cestě doprovází.

Ještě předtím ale požehnal převor rajhradského opatství páter Augustin sloužící Mši svatou novému praporu vřesovických Sokolů, který byl vyroben speciálně ke stému vyročí založení místní tělovýchovné jednoty. Učinil tak v nejstarší památce Vřesovic – kostelu sv. Petra a Pavla, kam účastníci oslav došli v dlouhém průvodu od místního zámku. Mezi přítomnými nemohl chybět ani devadesátiletý sokolský nestor Jan Přidal. Na oslavy dorazil i starosta města Prostějov Miroslav Pišťák nebo senátorka Božena Sekaninová.