Glosa Martina Zaorala
29. PROSINCE 2010

Pád OP Prostějov, jehož vedení se tak dlouho dařilo mlžit o astronomických dluzích, až z podniku na konci roku zůstalo jen dodýchávající torzo. Problémy ředitele prostějovské oděvky Jiřího Snášela. Skandály kolem poradců konického rodáka a bývalého šéfa Sněmovny Miloslava Vlčka. Zatčení pašeráka nafty Jana Hubáčka. Odchody starosty Jana Tesaře a místostarostů Pavla Drmoly a Vlastimila Uchytila z komunální politiky. Čachry prostějovského advokáta Zdeňka Klapky. Ten nejenže půjčil Miloslavovi Vlčkovi peníze, aby se „v pravý čas“ vytasil s tím, že jejich vrácení nebylo košer. Navíc dohlížel na minimálně jednu z firem, kde podnikal Jan Hubáček společně s Janem Tesařem mladším. Korunu všemu nasadil, když jeho rodina od města za necelé čtyři miliony korun odkoupila dům na Husově náměstí s jedenadvaceti byty. Přitom se jí podařilo obejít nájemníky, jimž měl být dům přednostně nabídnut.

K lidským selháním se pak letos přidaly i výkyvy počasí s prudkými lijáky a záplavami, které třeba na Přerovsku vyháněly lidi z jejich domovů. Jen strohý výčet těchto faktů, o kterých jsme vás v tomto roce informovali, dokazuje, že rok Tygra splnil očekávání, která ho předcházela. Byl skutečně plný nestability a emocí.

Na druhou stranu skýtal možnosti pro realizaci odvážných až bláznivých nápadů. Příklady bychom našli třeba ve výjimečně vydařených oslavách studentských Majáles, úspěšném předvedení pašijí na plumlovském zámku, natočení gangsterky na letním táboře v Sobotíně nebo i opětovném rozjezdu pily ve Ptení.

Ať už se nám rok 2010 líbil či ne, jisté je, že brzy skončí. I Tygr zanedlouho sklopí uši a ocas a místo na trůnu předá… Králíkovi. Dle čínského kalendáře by tak měl nastat poklidný rok, v němž bychom se měli především bavit a lízat si rány po předchozích bojích. Ohrožovat by nás přitom měla snad jen vlastní lenost. Přes tuto zdánlivě příznivou předpověď se nenechme ukolébat. Ti z nás, kteří viděli výtečnou komedii Monty Python a Svatý grál, dobře ví, že i něžný králíček dokáže být zabijácká potvora…

Ať už vládne Tygr nebo Králík, jisté je jedno. Záleží vždy v první řadě na nás, jak se budeme tvářit. Do nového roku vám tedy přejeme hodně spokojených tváří kolem vás!

DALŠÍ GLOSY NAJDETE ZDE: GLOSA TÝDNE, TO JE POČTENÍČKO