Glosa Martina Zaorala
15. PROSINCE 2010

Nejvíc to v Prostějově letos žilo díky jinde nevídané explozi kreativity zdejších studentů během květnového majáles. Nedaleká univerzitní Olomouc se přes obrovský potenciál tisíců mladých lidí v tomto ohledu s námi nemohla měřit.

Nyní se však pyšní jiným unikátem. Jsou jím opravdu vydařené vánoční trhy. Obě olomoucká náměstí v těchto dnech kypí kolotavým životem, do kterého je radost se ponořit. Jde o malý zázrak. Obzvláště uvážíme-li brzkou tmu a počasí, v němž by se takový Ital či Španělka k pouličnímu korzu jinak tvořícímu hlavní náplň jejich životů, přemluvit asi nenechali.

Mohlo by se zdát, že lidé v Olomouci zbožňují zimu jako nikde na světě. Čím je chladněji, tím se jich v ulicích rojí víc. Ve skutečnosti ani tak nemilují zimu jako punč. Právě lahodný a hřejivý nápoj je benzinem, který pohání kolos olomouckých vánočních trhů. Přestože letos prodávaného punče kvůli stížnostem některých občanů ubylo, jsou olomoucké trhy rok od roku lepší. Nic proti ručně háčkovaným dečkám, nicméně kvůli nim bych na náměstí nevyrazil. A už vůbec bych se na něm delší dobu nezdržel. Kvůli punči a hudbě, u kterých se tak báječně povídá s přáteli, ovšem ano. Zkrátka text písně z muzikálu Starci na chmelu by klidně mohl znít: „Když dva si punče dají, i v lednu je jak v Máji.“

Po dřívějších do igelitu zabalených vánočních trzích, které spíše než centrum Vídně připomínaly předměstí Dháky (hlavní město Bangladéše), se nyní i v Prostějově blýská na lepší dřevěné časy. Přibylo zde totiž nejen stylových stánků, ale také punče!

Mimochodem punč pochází z jihovýchodní Asie. Původní indické slovo pro něj zní „panča“, což znamená pět. Jedná se o počet ingrediencí, ze kterých se nápoj v zemi svého vzniku připravoval. Nebudeme- li počítat koření a ovoce, měly to být cukr, arak, čaj, víno a voda. Možných přísad, z nichž se dá takový punč namíchat, je však téměř nekonečné množství. Vždy by jich však mělo být právě pět.

A tak vám, našim čtenářům, před Vánocemi přejeme, abyste si vychutnali punč složený z klidu, světla, otevřenosti, lásky i bílých vloček. Věříme, že spolehlivě zahřeje!

DALŠÍ GLOSY NAJDETE ZDE: GLOSA TÝDNE, TO JE POČTENÍČKO