Už pět let se této zábavě věnuje i Tomáš Krejčí z Prostějova.

„Mám doma několik stovek kešek," říká „hledač pokladů". „Jednou jsem brouzdal po internetu a zaujal mě o geocachingu článek. Podíval jsem se na webové stránky a už to bylo," popisuje své začátky Tomáš, který pátral po skrýších i v zahraničí.

„Našel jsem schránku třeba ve Slovinsku a v Chorvatsku, kde byla schovaná za vodopádem u Plítvických jezer," pochlubil se.

Obtížné hledání multikešky

S kamarádem také společně našli multikešku, k jejíž skrýši se hledači musí dopátrat přes řadu indicií ukrytých na různých místech.

„Hledali jsme ji čtyři dny. Nápovědy k jejímu odhalení byly v bunkru, v koruně stromu nebo v muničním skladu. Nakonec se nám ji podařilo najít ve vojenském prostoru u Náměště na Hané," popsal.

close Geocaching neboli hledání zemních skrýší - ukázka tzv. kešky z okolí Prostějova zoom_in

Jedna z kešek v okolí Prostějova

Drobnosti na výměnu

Aby bylo hledání schránek ještě pestřejší, často v nich bývají drobnosti na výměnu, jako například hračky, přívěsky nebo samolepky.

„Nejvíc mě potěšila figurka hasiče, protože já sám jsem taky hasič," podotkl s úsměvem Tomáš.

Jak vznikl geocaching?

Začátky geocachingu jsou spojené s nápadem několika fanoušků technologie GPS z USA, kteří schovali v krajině malou schránku a svým kamarádům dali za úkol, aby ji našli pomocí naváděcího systému. Cesta „za pokladem" se jim natolik zalíbila, že se rozhodli vytvořit další úkryty na různých místech a vzájemně spolu soupeřili, kdo jich najde víc. Jejich myšlenka se začala šířit a vznikla propracovaná celosvětová hra, která dostala i svá pravidla. Databázi všech tajných schránek ukrytých po zemích celého světa nabízí globální server geocaching.com­. (ham)